Minna Haapakoski

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Data-analytiikka ja optimointi
!!Visiting address:
Pori 238

!!Email: minna.haapakoski@tuni.fi

!!Phone: +358408262944

Mira Haapala

Projektitutkija

  • Kliininen lääketiede
!!Visiting address:
Sähkötalo SC214

!!Email: mira.haapala@tuni.fi

Johanna Haavisto

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous

Jukka Haavisto

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Betoni- ja Siltarakenteet
!!Visiting address:
RM215

!!Email: jukka.haavisto@tuni.fi

!!Phone: +358401981885

Matti Haavisto

Yliopisto-opettaja, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietokonetekniikka
!!Visiting address:
TF208

!!Email: matti.haavisto@tuni.fi

!!Phone: +358401981478

Mohsin Habib

Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SL402

!!Email: mohsin.habib@tuni.fi

Markus Haikola

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Pohjarakenteet
!!Visiting address:
Rakennustalo RK320

!!Email: markus.haikola@tuni.fi

Reka Hajdu-Rahkama

Tutkimusryhmän jäsen, Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous
!!Visiting address:
FC337

!!Email: reka.hajdu-rahkama@tuni.fi

Jenni Hakanen

Yliopisto-opettaja

  • Kielikeskus
!!Visiting address:
PB106

!!Email: jenni.hakanen@tuni.fi

!!Phone: +358401981039

Teemu Hakkarainen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistotutkija

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: ORC
!!Visiting address:
SL204

!!Email: teemu.hakkarainen@tuni.fi

!!Phone: +358401981056

Eric Halbach

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Robotics and Automation

Aki Halme

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Henkilökohtaisen elektroniikan tutkimusryhmä
!!Visiting address:
Kankaanpää

!!Email: aki.halme@tuni.fi

Heidi Halonen

Tutkimusryhmän jäsen, Väitöskirjatutkija

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Laskennallisen biofysiikan ja kuvantamisen ryhmä
!!Visiting address:
D220

!!Email: heidi.halonen@tuni.fi

Anna Hämäläinen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous
!!Visiting address:
Festia FC332

!!Email: anna.hamalainen@tuni.fi

Timo Hämäläinen

Professori, Tutkimusalueen johtaja

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietokonetekniikka
!!Visiting address:
TF204

!!Email: timo.hamalainen@tuni.fi

!!Phone: +358408490777

Juho Hamari

Professori, Tutkimusryhmän jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: TUT Game Lab

!!Email: juho.hamari@tuni.fi

!!Phone: +358503186861

Markku Hannula

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Pintatiede

Tuomas Hannula

Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
!!Visiting address:
RM225

!!Email: tuomas.hannula@tuni.fi

Henri Hansen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistonlehtori

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Computer Science and Applied Logics
!!Visiting address:
SC308

!!Email: henri.hansen@tuni.fi

!!Phone: +358504478616

Janne Harjamäki

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Data-analytiikka ja optimointi

Antti Härkönen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistotutkija

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: ORC
!!Visiting address:
SL320

!!Email: antti.harkonen@tuni.fi

!!Phone: +358401981062

Maarit Hannele Harsu

Yliopisto-opettaja

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
Tietotalo TF104

!!Email: maarit.harsu@tuni.fi

Juha Hartikainen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja, Tutkijatohtori

  • Rakennustekniikka
  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Maarakenteet

!!Email: juha.hartikainen@tuni.fi

!!Phone: +358503226608

Susanna Hartikainen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Kasvatustieteet
  • Tutkimusryhmä: NOVI - Tieto ja asiantuntijuus tutkimuskeskus
!!Visiting address:
FA307

!!Email: susanna.hartikainen@tuni.fi

!!Phone: +358504478526

David Hästbacka

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori (Suomen Akatemia), Assistant Professor (tenure track)

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Automation and Systems Theory
  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TF109

!!Email: david.hastbacka@tuni.fi

!!Phone: +358405191506

Arttu Hautakoski

Tutkimusapulainen

  • Automaatio ja hydrauliikka

Han He

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä
!!Visiting address:
SM325

!!Email: han.he@tuni.fi

Qin He

  • Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta

!!Email: qin.he@tuni.fi

Jussi Heikkilä

Professori, Tutkimusryhmän jäsen

  • Tuotantotalous
  • Tutkimusryhmä: Teollisten operaatioiden johtaminen
  • Tutkimusryhmä: Tuotannon ja toimitusketjun johtamisen tutkimusryhmä (OSCG)
!!Visiting address:
FB209

!!Email: jussi.heikkila@tuni.fi

!!Phone: +358503761090

Mikko Heikkilä

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation

Paavo Heikkilä

Väitöskirjatutkija

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SK202

!!Email: paavo.heikkila@tuni.fi

!!Phone: +358401981180

Esa Heikkinen

Tutkimusalueen jäsen, Väitöskirjatutkija

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietokonetekniikka
!!Visiting address:
TF205

!!Email: esa.heikkinen@tuni.fi

Jouko Heikkinen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus
!!Visiting address:
SM226

!!Email: jouko.heikkinen@tuni.fi

!!Phone: +358408490606

Marita Heikkinen

Yliopisto-opettaja

  • Kielikeskus
!!Visiting address:
PB106

!!Email: marita.heikkinen@tuni.fi

!!Phone: +358401981037

Otto Heikkonen

Väitöskirjatutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka

!!Email: otto.heikkonen@tuni.fi

Arttu Heininen

Tutkimusalueen jäsen, Väitöskirjatutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusalue: Design, Development and LCM
!!Visiting address:
K1307

!!Email: arttu.heininen@tuni.fi

!!Phone: +358503013973

Juuso Heino

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: ASUTUT

Pietari Heino

Tutkimusalueen jäsen

  • Tutkimusalue: Ohjelmistotuotanto

Toni Heittola

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Audio research group - ARG
!!Visiting address:
TC338

!!Email: toni.heittola@tuni.fi

Elina Helander

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Personal Health Informatics-PHI
!!Visiting address:
SM423

!!Email: elina.helander@tuni.fi

!!Phone: +358414317579

Nina Helander

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Tietojohtaminen
  • Tutkimusryhmä: NOVI - Tieto ja asiantuntijuus tutkimuskeskus
!!Visiting address:
FB315

!!Email: nina.helander@tuni.fi

!!Phone: +358504954401

Marko Helenius

Yliopisto-opettaja, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietoturva
!!Visiting address:
TIETOTALO TE210

!!Email: marko.helenius@tuni.fi

!!Phone: +358408490758

Juhani Heljo

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Vastuullinen rakentaminen
!!Visiting address:
RK235

!!Email: juhani.heljo@tuni.fi

!!Phone: +358405442830

Pasi Hellsten

Tutkimusryhmän jäsen, Lehtori

  • Tietojohtaminen
  • Tutkimusryhmä: Liiketoimintadata
!!Visiting address:
FB318

!!Email: pasi.hellsten@tuni.fi

!!Phone: +358503366400

Antti Hietanen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Vision

!!Email: antti.hietanen@tuni.fi

Antti Hilden

Väitöskirjatutkija

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
PÄÄT C112

!!Email: antti.t.hilden@tuni.fi

!!Phone: +358401981506

Elina Hilden

Tohtorikoulutettava, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Käyttäjäkokemus
!!Visiting address:
TE110

!!Email: elina.hilden@tuni.fi

!!Phone: +358503000949

Joonas Hilska

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: ORC
!!Visiting address:
SL308

!!Email: joonas.hilska@tuni.fi

!!Phone: +358401981057

Arto Hiltunen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit
!!Visiting address:
FC236

!!Email: arto.hiltunen@tuni.fi

!!Phone: +358401981128

Maiju Hiltunen

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Biomateriaalien ja kudosteknologian tutk.ryhmä

Mika Hirsimäki

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta
  • Tutkimusryhmä: Pintatiede
!!Visiting address:
SK314

!!Email: mika.hirsimaki@tuni.fi

!!Phone: +358505391839

Jani Hirvonen

Yliopisto-opettaja

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
SC306

!!Email: jani.hirvonen@tuni.fi

Mikko Hokka

Tutkimusryhmän jäsen, Assistant Professor (tenure track)

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Materiaalikarakterisointi
!!Visiting address:
K3232

!!Email: mikko.hokka@tuni.fi

!!Phone: +358408490132

Suvi Holmstedt

Tutkimusryhmän jäsen, Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit

!!Email: suvi.holmstedt@tuni.fi

Sami Holopainen

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Rakenteiden mekaniikka

!!Email: sami.holopainen@tuni.fi

!!Phone: +358408490555

Mikko Hongisto

Väitöskirjatutkija

  • Fysiikka
  • Fysiikka
!!Visiting address:
SL408

!!Email: mikko.hongisto@tuni.fi

Mari Honkanen

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta
  • Tutkimusryhmä: Materiaalikarakterisointi
!!Visiting address:
SE105D

!!Email: mari.honkanen@tuni.fi

!!Phone: +358408490133

Harri Honko

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Personal Health Informatics-PHI

Juuso Horelli

Tohtorikoulutettava

  • Arkkitehtuuri

!!Email: juuso.horelli@tuni.fi

Quentin Houbre

Tohtorikoulutettava

  • Automaatio- ja konetekniikka
!!Visiting address:
K2331

!!Email: quentin.houbre@tuni.fi

Guangpu Huang

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Audio research group - ARG
!!Visiting address:
TIETOTALO TC336

!!Email: guangpu.huang@tuni.fi

Kalevi Huhtala

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation
!!Visiting address:
K2224

!!Email: kalevi.huhtala@tuni.fi

!!Phone: +358408490512

Konsta Huhtala

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Computer Science and Applied Logics
!!Visiting address:
SC315

!!Email: konsta.huhtala@tuni.fi

Mikko Huhtala

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Data-analytiikka ja optimointi

Jukka Huhtamäki

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö, Tutkijatohtori

  • Tietojohtaminen
  • Tutkimusryhmä: Liiketoimintadata
  • Tietojohtaminen
!!Visiting address:
FB 321

!!Email: jukka.huhtamaki@tuni.fi

!!Phone: +358405854771

Terttu Hukka

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistonlehtori

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit
!!Visiting address:
FC208

!!Email: terttu.hukka@tuni.fi

!!Phone: +358401981133

Hanna Hulkkonen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: Nanofotoniikka
!!Visiting address:
SL318

!!Email: hanna.hulkkonen@tuni.fi

!!Phone: +358401981070

Lionel Hulttinen

Tutkimusryhmän jäsen, Projektitutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation
!!Visiting address:
K2305

!!Email: lionel.hulttinen@tuni.fi

Jukka-Pekka Humaloja

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Computer Science and Applied Logics
!!Visiting address:
SÄHKÖTALO SC315

!!Email: jukka-pekka.humaloja@tuni.fi

Mikko Huova

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori (Suomen Akatemia), Yliopistotutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation
!!Visiting address:
K2112

!!Email: mikko.huova@tuni.fi

!!Phone: +358400697563

Heikki Huttunen

Tutkimusryhmän jäsen, Associate Professor (tenure track), Tutkimusryhmän johtaja

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Vision
  • Tutkimusryhmä: Machine Learning Group - MLG
!!Visiting address:
TF317

!!Email: heikki.huttunen@tuni.fi

!!Phone: +358408490799

Mikko Johannes Huttunen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja, Tutkijatohtori (Suomen Akatemia)

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: Epälineaarinen optiikka
  • Fysiikka
!!Visiting address:
SK117c

!!Email: mikko.huttunen@tuni.fi

!!Phone: +358504921272

Petteri Huttunen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Rakennusfysiikka
!!Visiting address:
RM326

!!Email: petteri.huttunen@tuni.fi

!!Phone: +358504767440

Satu Huuhka

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Muuttuva rakennettu ympäristö

Otto Hylli

Tutkimusalueen jäsen, Väitöskirjatutkija

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Ohjelmistotuotanto
!!Visiting address:
Tietotalo TF116

!!Email: otto.hylli@tuni.fi

!!Phone: +358408490391

Antti Hynnä

Tutkimusryhmän johtaja

  • Tutkimusryhmä: Sovellettu materiaalitekniikkka

Ari Hynynen

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: Kaupunkilaboratorio
!!Visiting address:
RJ111

!!Email: ari.hynynen@tuni.fi

!!Phone: +358408398643

Sami Hyrynsalmi

Tutkimusryhmän jäsen, Associate Professor (tenure track)

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Ohjelmistotekniikka ja Älykkäät järjestelmät
!!Visiting address:
Pori 305

!!Email: sami.hyrynsalmi@tuni.fi

!!Phone: +358405710028

Jari Hyttinen

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Laskennallisen biofysiikan ja kuvantamisen ryhmä
!!Visiting address:
SM412 and ARVO

!!Email: jari.hyttinen@tuni.fi

!!Phone: +358408490020

Leo Hyvärinen

Tutkimusryhmän jäsen, Projektitutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Keraamimateriaalit
  • Tutkimusryhmä: Sovellettu materiaalitekniikkka
!!Visiting address:
K4228

!!Email: leo.hyvarinen@tuni.fi

!!Phone: +358408490192

Mika Hyvönen

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation