Alpo Antti Petteri Laakkonen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Computer Science and Applied Logics
!!Visiting address:
SC 318

!!Email: petteri.laakkonen@tuni.fi

!!Phone: +358504085691

Firas Laakom

Jarmo Laakso

Projektitutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
!!Visiting address:
K3335

!!Email: jarmo.laakso@tuni.fi

!!Phone: +358408490190

Anssi Laaksonen

TUT Industry Professor

  • Rakennustekniikka
!!Visiting address:
RM202

!!Email: anssi.laaksonen@tuni.fi

!!Phone: +358505403231

Jaakko Laaksonen

Yliopisto-opettaja

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SK306

!!Email: jaakko.laaksonen@tuni.fi

!!Phone: +358401981005

Merja Laaksonen

Tutkimusryhmän jäsen, Lehtori

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Computer Science and Applied Logics
!!Visiting address:
SD 306

!!Email: merja.laaksonen@tuni.fi

!!Phone: +358401981993

Timo Laaksonen

Professori, Tutkimusryhmän jäsen

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit
!!Visiting address:
FC224

!!Email: timo.laaksonen@tuni.fi

!!Phone: +358503016642

Juan Lagos Benitez

Projektitutkija

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
Tietotalo TF318

!!Email: juanpablo.lagosbenitez@tuni.fi

Ilmari Lahdelma

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria
!!Visiting address:
RJ223

!!Email: ilmari.lahdelma@tuni.fi

Jukka Lahdensivu

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkimuspäällikkö

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Elinkaaritekniikka
!!Visiting address:
RM323

!!Email: jukka.lahdensivu@tuni.fi

!!Phone: +358503014135

Markus Lahikainen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit
!!Visiting address:
SH215

!!Email: markus.lahikainen@tuni.fi

!!Phone: +358401981096

Johanna Lahti

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistotutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Paperinjalostus- ja pakkaustekniikka
!!Visiting address:
K4226

!!Email: johanna.lahti@tuni.fi

!!Phone: +358408490156

Kari Lahti

Tutkimusalueen jäsen, Tutkimusryhmän johtaja

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusalue: Sähköenergiatekniikka
  • Tutkimusryhmä: Suurjännitetekniikka
!!Visiting address:
SF102

!!Email: kari.lahti@tuni.fi

!!Phone: +358405859805

Olli Lahti

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Metalli- ja kevytrakenteet
!!Visiting address:
RM226

!!Email: olli.lahti@tuni.fi

Sakari Lahti

Yliopisto-opettaja, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietokonetekniikka
!!Visiting address:
TF209

!!Email: sakari.lahti@tuni.fi

Joonas Lahtinen

Projektitutkija

  • Rakennustekniikka
  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
RM201

!!Email: joonas.j.lahtinen@tuni.fi

Riikka Lahtinen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistonlehtori

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit
!!Visiting address:
FC 212

!!Email: riikka.lahtinen@tuni.fi

!!Phone: +358401981111

Kimmo Lahtonen

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tekniikan ja luonnontieteiden tiedekunta
  • Tutkimusryhmä: Pintatiede
!!Visiting address:
SK317

!!Email: kimmo.lahtonen@tuni.fi

Ilari Laine

Yliopisto-opettaja, Tutkimusalueen jäsen

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusalue: Design, Development and LCM
!!Visiting address:
K1239A

!!Email: ilari.laine@tuni.fi

!!Phone: +358408490955

Katja Laine

Tutkimusryhmän jäsen, Lehtori

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus
!!Visiting address:
SM226

!!Email: katja.laine@tuni.fi

!!Phone: +358408490633

Teemu Laine

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Tuotantotalous
  • Tutkimusryhmä: Kustannus- ja kannattavuusjohtaminen
!!Visiting address:
FB109

!!Email: teemu.laine@tuni.fi

!!Phone: +358503087049

Jouko Laitinen

Yliopisto-opettaja, Tutkimusalueen jäsen

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusalue: Design, Development and LCM
!!Visiting address:
K1226

!!Email: jouko.laitinen@tuni.fi

!!Phone: +3585067610

Kaisu Laitinen

Aloshious Lambai

Tohtorikoulutettava

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka

!!Email: aloshious.lambai@tuni.fi

Santeri Lampinen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation
!!Visiting address:
K2305

!!Email: santeri.lampinen@tuni.fi

Martti Lamppu

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: EDGE - arkkitehtuurin ja kaupunkisuunnittelun laboratorio
!!Visiting address:
RJ321

!!Email: martti.lamppu@tuni.fi

!!Phone: +358408490464

Vesa Lampu

Väitöskirjatutkija

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
TD312A

!!Email: vesa.lampu@tuni.fi

Tim Länsivaara

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Pohjarakenteet
!!Visiting address:
RK312

!!Email: tim.lansivaara@tuni.fi

!!Phone: +358407658085

Minna Lanz

Professori, Tutkimusalueen jäsen

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusalue: Manufacturing and Automation
!!Visiting address:
K1228

!!Email: minna.lanz@tuni.fi

!!Phone: +358408490278

Kari Lappalainen

Tutkijatohtori

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
SF202

!!Email: kari.lappalainen@tuni.fi

!!Phone: +358401981511

Yrjö Lappalainen

  • Kirjasto
!!Postal address:
Korkeakoulunkatu 10
FI-33720
Tampere
Suomi

Auli Lastunen

Yliopisto-opettaja

  • Rakennustekniikka

!!Email: auli.lastunen@tuni.fi

Jyrki Latokartano

Projektipäällikkö, Tutkimusalueen jäsen

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusalue: Manufacturing and Automation
!!Visiting address:
K1305

!!Email: jyrki.latokartano@tuni.fi

!!Phone: +358407060122

Juha Latvala

Väitöskirjatutkija

  • Rakennustekniikka
!!Visiting address:
RK316

!!Email: juha.latvala@tuni.fi

!!Phone: +358445003585

Anssi Laukkarinen

Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
!!Visiting address:
RM326

!!Email: anssi.laukkarinen@tuni.fi

Pekka Laurikainen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Muovit ja elastomeerit
!!Visiting address:
K4232

!!Email: pekka.laurikainen@tuni.fi

!!Phone: +358504478383

Jussi Laurila

Projektipäällikkö

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
!!Visiting address:
K3241B

!!Email: jussi.laurila@tuni.fi

!!Phone: +358405586610

Mika-Matti Laurila

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Tulevaisuuden elektroniikan laboratorio
!!Visiting address:
SM301

!!Email: mika-matti.laurila@tuni.fi

!!Phone: +358503014394

Riikka Laurila

  • Toiminnanohjaus ja suunnittelu

Lasse Laurson

Tutkimusalueen jäsen, Associate Professor (tenure track)

  • Fysiikka
  • Tutkimusalue: Laskennallinen fysiikka
!!Visiting address:
SÄHKÖTALO G220

!!Email: lasse.laurson@tuni.fi

!!Phone: +358505455387

Rama Layek

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori (Suomen Akatemia)

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Muovit ja elastomeerit

!!Email: rama.layek@tuni.fi

!!Phone: +358504478355

Duc Le

Väitöskirjatutkija

  • BioMediTech

!!Email: vietduc.le@tuni.fi

Hien Le

Tohtorikoulutettava

  • BioMediTech
!!Visiting address:
TC332

!!Email: hien.le@tuni.fi

Hung Le

Tutkijatohtori

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
B335

!!Email: hung.le@tuni.fi

!!Phone: +358504478478

Mikko Lehtimäki

Tohtorikoulutettava

  • BioMediTech

!!Email: mikko.lehtimaki@tuni.fi

Taru Lehtinen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: ASUTUT

!!Email: taru.lehtinen@tuni.fi

!!Phone: +358503016638

Anu Lehtiö

Projektitutkija

  • Tietotekniikka

!!Email: anu.lehtio@tuni.fi

Eija Lehtonen

Projektitutkija

  • Kasvatustieteet
!!Visiting address:
A304

!!Email: eija.lehtonen@tuni.fi

!!Phone: +358503889428

Miikka Lehtonen

Projektitutkija

  • Tietotekniikka

!!Email: miikka.lehtonen@tuni.fi

!!Phone: +358504377368

Timo Lehtonen

Yliopistonlehtori, Tutkimusalueen jäsen

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusalue: Design, Development and LCM
!!Visiting address:
K1229A

!!Email: timo.lehtonen@tuni.fi

!!Phone: +358408490257

Arto Lehtovaara

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Tribologia ja koneenosat
!!Visiting address:
K3229B

!!Email: arto.lehtovaara@tuni.fi

!!Phone: +358408254220

Panu Lehtovuori

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: Yhdyskunta- ja kaupunkisuunnittelu

!!Email: panu.lehtovuori@tuni.fi

!!Phone: +358505250252

Virpi Leivo

Väitöskirjatutkija

  • Rakennustekniikka
!!Visiting address:
RM215

!!Email: virpi.leivo@tuni.fi

!!Phone: +358401981961

Jukka Lekkala

Professori (emeritus)

  • BioMediTech
!!Visiting address:
SC208

!!Email: jukka.lekkala@tuni.fi

!!Phone: +358408490931

Jukka Lempiäinen

Professori, Tutkimusryhmän jäsen, Tutkimusryhmän johtaja

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Radioverkkosuunnittelun laboratorio
  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus
!!Visiting address:
TD425

!!Email: jukka.lempiainen@tuni.fi

!!Phone: +358503382155

Kerstin Lenk

Tutkijatohtori (Suomen Akatemia)

  • BioMediTech
!!Visiting address:
Arvo D260

!!Email: kerstin.lenk@tuni.fi

!!Phone: +358504478470

Helena Leppäkoski

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistotutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Automation and Systems Theory
!!Visiting address:
K2110C

!!Email: helena.leppakoski@tuni.fi

!!Phone: +358504478468

Minna Leppänen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Maarakenteet
!!Visiting address:
RK306

!!Email: minna.leppanen@tuni.fi

!!Phone: +358401981733

Jari Leppäniemi

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Ohjelmistotekniikka ja Älykkäät järjestelmät
!!Visiting address:
Pori 345

!!Email: jari.leppaniemi@tuni.fi

!!Phone: +358408262820

Maria Lessa Belone

Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
!!Visiting address:
K4232

!!Email: clara.lessabelone@tuni.fi

!!Phone: +358505121781

Toni Levanen

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus
!!Visiting address:
TD322

!!Email: toni.levanen@tuni.fi

Erkki Levänen

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Keraamimateriaalit
!!Visiting address:
K3228

!!Email: erkki.levanen@tuni.fi

!!Phone: +358408490191

Hongxiu Li

Assistant Professor (tenure track)

  • Tietojohtaminen
!!Visiting address:
FB325

!!Email: hongxiu.li@tuni.fi

!!Phone: +358503722471

Heikki Liimatainen

Associate Professor (tenure track), Tutkimusryhmän johtaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Liikenteen tutkimuskeskus Verne
!!Visiting address:
RK213A

!!Email: heikki.liimatainen@tuni.fi

!!Phone: +358408490320

Timo Liljamo

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Liikenteen tutkimuskeskus Verne
!!Visiting address:
RG204

!!Email: timo.liljamo@tuni.fi

!!Phone: +358504479913

Antero Lindstedt

Väitöskirjatutkija

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
Pori 244

!!Email: antero.lindstedt@tuni.fi

Hanna Lindsten

Projektitutkija

  • Viestintätieteet
!!Visiting address:
Pinni B 2098B

!!Email: hanna.lindsten@tuni.fi

!!Phone: +358503182427

Matti Linjama

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistotutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation
!!Visiting address:
Konetalo K2226

!!Email: matti.linjama@tuni.fi

!!Phone: +358408490525

Petri Linna

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Ohjelmistotekniikka ja Älykkäät järjestelmät
!!Visiting address:
Pori 348

!!Email: petri.linna@tuni.fi

!!Phone: +358408262720

Marja-Leena Linne

Yliopistotutkija, Tutkimusryhmän johtaja

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Computational Neuro Science-CNS
!!Visiting address:
SM324

!!Email: marja-leena.linne@tuni.fi

!!Phone: +358503450649

Henna Lintusaari

Väitöskirjatutkija

  • Fysiikka
!!Visiting address:
sk309

!!Email: henna.lintusaari@tuni.fi

Tarmo Lipping

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Tutkimusryhmä: Data-analytiikka ja optimointi
  • Yliopistokeskusten koordinaatio

Ekaterina Lisitsyna

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori (Suomen Akatemia)

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit
!!Visiting address:
FC211

!!Email: ekaterina.lisitsyna@tuni.fi

Lauri Litovuo

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Tuotantotalous
  • Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen
!!Visiting address:
FB118

!!Email: lauri.litovuo@tuni.fi

!!Phone: +358400527109

Changshuo Liu

Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka

!!Email: changshuo.liu@tuni.fi

Maning Liu

Tutkijatohtori

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka

!!Email: maning.liu@tuni.fi

Xinyang Liu

Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SL217B

!!Email: xinyang.liu@tuni.fi

Yuanyuan Liu

Tutkijatohtori

  • Tietotekniikka

!!Email: yuanyuan.liu@tuni.fi

Sahan Liyanaarachchi Kapugodapitiyage

Väitöskirjatutkija

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
TIETOTALO D322

!!Email: sahan.liyanaarachchi@tuni.fi

Elena-Simona Lohan

Professori

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
TD411

!!Email: elena-simona.lohan@tuni.fi

!!Phone: +358408490669

Francesco Lomio

Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TC311

!!Email: francesco.lomio@tuni.fi

Tiia-Riikka Loponen

Väitöskirjatutkija

  • Rakennustekniikka
!!Visiting address:
RK329

!!Email: tiia.loponen@tuni.fi

!!Phone: +358503013652

Pauli Losoi

Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
!!Visiting address:
FC232

!!Email: pauli.losoi@tuni.fi

!!Phone: +358401981266

Karem Lozano Montero

Väitöskirjatutkija

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
SM301

!!Email: karem.lozanomontero@tuni.fi

!!Phone: +358504525417

Yi Lu

Väitöskirjatutkija

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
TD 416

!!Email: yi.lu@tuni.fi

Roni Luhtala

Väitöskirjatutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka
!!Visiting address:
SH303

!!Email: roni.luhtala@tuni.fi

Kimmo Lummi

Väitöskirjatutkija

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
SF305

!!Email: kimmo.lummi@tuni.fi

!!Phone: +358401981510

Olli-Pekka Lunden

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus

Henri Lunnikivi

Väitöskirjatutkija

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TF213

!!Email: henri.lunnikivi@tuni.fi

Jin Luo

Tutkimusryhmän jäsen, Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous

!!Email: jin.luo@tuni.fi

Heikki Luomala

Projektipäällikkö, Tutkimusryhmän johtaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Ratarakenteet
!!Visiting address:
RK322

!!Email: heikki.luomala@tuni.fi

!!Phone: +358405521490

Toni Luomaranta

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Tuotantotalous
  • Tutkimusryhmä: Teollisten operaatioiden johtaminen
  • Tutkimusryhmä: Projekti- ja palveluliiketoiminnan tutkimusryhmä (CROPS)
!!Visiting address:
FB112

!!Email: toni.luomaranta@tuni.fi

Antti Luoto

Tohtorikoulutettava, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Ohjelmistotuotanto
!!Visiting address:
TF104

!!Email: antti.luoto@tuni.fi

!!Phone: +358504478288

Donald Lupo

Professori, Tutkimusryhmän jäsen, Tutkimusryhmän johtaja

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Tulevaisuuden elektroniikan laboratorio
  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus
!!Visiting address:
SM302

!!Email: donald.lupo@tuni.fi

!!Phone: +358408490614

Jouni Lyly-Yrjänäinen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistonlehtori

  • Tuotantotalous
  • Tutkimusryhmä: Kustannus- ja kannattavuusjohtaminen
!!Visiting address:
Fa308

!!Email: jouni.lyly-yrjanainen@tuni.fi

!!Phone: +358408490225

Jari Lyytikäinen

Tutkijatohtori

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SL206

!!Email: jari.lyytikainen@tuni.fi

!!Phone: +358401981071