Veli-Pekka Pyrhönen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Automation and Systems Theory
!!Visiting address:
Konetalo 2110H

!!Email: veli-pekka.pyrhonen@tuni.fi

!!Phone: +358504478498

Laura Pylväs

Projektitutkija, Tutkimusalueen jäsen

  • Kasvatustieteet
  • Tutkimusalue: Ohjelmistotuotanto
!!Visiting address:
522

!!Email: laura.pylvas@tuni.fi

!!Phone: +358401901308

Kari Pylkkänen

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Maarakenteet
!!Visiting address:
RK302

!!Email: kari.pylkkanen@tuni.fi

!!Phone: +358405216454

Janne Puustinen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: ORC
!!Visiting address:
SL308

!!Email: janne.puustinen@tuni.fi

!!Phone: +358401981057

Rakesh Puttreddy

Tutkijatohtori

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka

!!Email: rakesh.puttreddy@tuni.fi

Narayan Puthanmadam Subramaniyam

Tutkijatohtori

  • BioMediTech

!!Email: narayan.subramaniyam@tuni.fi

Sampsa Pursiainen

Tutkimusryhmän jäsen, Associate Professor (tenure track)

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Inversio-ongelmien Akatemian huippuyksikkö
!!Visiting address:
SC310

!!Email: sampsa.pursiainen@tuni.fi

!!Phone: +358407505677

Arja Puolakka

Tutkimusryhmän jäsen, Projektitutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Muovit ja elastomeerit
!!Visiting address:
4232

!!Email: arja.puolakka@tuni.fi

!!Phone: +358408490912

Johanna Pulkkinen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Tuotantotalous
  • Tutkimusryhmä: Turvallisuuden johtaminen ja suunnittelu
!!Visiting address:
FB225

!!Email: johanna.pulkkinen@tuni.fi

!!Phone: +358408490364

Jukka Puhto

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Tutkimusryhmä: Kiinteistökehittäminen
  • Rakennustekniikka

!!Email: jukka.puhto@tuni.fi

!!Phone: +358504767071

Jaakko Puhakka

Professori, Tutkimusryhmän jäsen, Tutkimusryhmän johtaja

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Industrial Bioengineering and Applied Organic Chemistry
  • Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous
!!Visiting address:
FC311

!!Email: jaakko.puhakka@tuni.fi

!!Phone: +358504479922

Romaric Prodhon

Projektitutkija

  • Automaatio- ja konetekniikka

!!Email: romaric.prodhon@tuni.fi

Arri Priimägi

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit
!!Visiting address:
SH209

!!Email: arri.priimagi@tuni.fi

!!Phone: +358445150300

Martina Pressacco

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Rakenteiden mekaniikka

!!Email: martina.pressacco@tuni.fi

Sanja Pöyry

Yliopisto-opettaja

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SG308

!!Email: sanja.poyry@tuni.fi

!!Phone: +358401981185

Jenni Poutanen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: Yhdyskunta- ja kaupunkisuunnittelu
!!Visiting address:
RJ306

!!Email: jenni.poutanen@tuni.fi

!!Phone: +358408490445

Jarmo Poutala

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Rakenteiden mekaniikka
!!Visiting address:
RM201

!!Email: jarmo.poutala@tuni.fi

!!Phone: +358443046760

Parisa Pour Rezaei

Tohtorikoulutettava, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Käyttäjäkokemus
!!Visiting address:
TF209

!!Email: parisa.pourrezaei@tuni.fi

!!Phone: +358504481954

Nazanin Pournoori

Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
!!Visiting address:
4232

!!Email: nazanin.pournoori@tuni.fi

Nikta Pournoori

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä

!!Email: nikta.pournoori@tuni.fi

Simi Poulose

Väitöskirjatutkija

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka

!!Email: simi.poulose@tuni.fi

Mykola Ponomarenko

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistotutkija

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI
!!Visiting address:
TF410

!!Email: mykola.ponomarenko@tuni.fi

Ville Polojärvi

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: ORC
!!Visiting address:
SL306

!!Email: ville.polojarvi@tuni.fi

!!Phone: +358401981066

Markus Pöllänen

Tutkimusryhmän jäsen, Lehtori

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Liikenteen tutkimuskeskus Verne
!!Visiting address:
RK201C

!!Email: markus.pollanen@tuni.fi

!!Phone: +358408490285

Archontis Politis

Tutkijatohtori

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TIETOTALO F314

!!Email: archontis.politis@tuni.fi

Mikko Poikkimäki

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava, Tutkimusalueen jäsen

  • Fysiikka
  • Tutkimusalue: Aerosolifysiikka
  • Tutkimusryhmä: Instrumentaatio, päästöt ja ilmakehän aerosolit
!!Visiting address:
SK311

!!Email: mikko.poikkimaki@tuni.fi

Minna Poikelispää

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Muovit ja elastomeerit
!!Visiting address:
K4230

!!Email: minna.poikelispaa@tuni.fi

!!Phone: +358408490121

Jari Pohjola

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Data-analytiikka ja optimointi
!!Visiting address:
Pori 310

!!Email: jari.pohjola@tuni.fi

Oommen Podiyan Oommen

Tutkimusryhmän jäsen, Assistant Professor (tenure track)

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Biomateriaalien ja kudosteknologian tutk.ryhmä
!!Visiting address:
SM426

!!Email: oommen.oommen@tuni.fi

!!Phone: +358504478904

Henri Pirkkalainen

Tutkimusryhmän jäsen, Assistant Professor (tenure track)

  • Tietojohtaminen
  • Tutkimusryhmä: Liiketoimintadata
!!Visiting address:
FB310

!!Email: henri.pirkkalainen@tuni.fi

!!Phone: +358504371567

Liisa Pirjola

Yliopistotutkija

  • Fysiikka

!!Email: liisa.pirjola@tuni.fi

Valtteri Pinkkilä

Projektitutkija

  • Tietotekniikka

!!Email: valtteri.pinkkila@tuni.fi

Martino Pilia

Väitöskirjatutkija

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TC307

!!Email: martino.pilia@tuni.fi

Jaakko Pihlajasalo

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Automation and Systems Theory
!!Visiting address:
K2119A

!!Email: jaakko.pihlajasalo@tuni.fi

Iikka Pietilä

Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TE112

!!Email: iikka.pietila@tuni.fi

!!Phone: +358504478403

Julia Pietilä

Tutkimusryhmän jäsen, Väitöskirjatutkija

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Personal Health Informatics-PHI
!!Visiting address:
SM423

!!Email: julia.pietila@tuni.fi

Roel Pieters

Tutkimusryhmän jäsen, Assistant Professor (tenure track)

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Robotics and Automation
!!Visiting address:
K2223B

!!Email: roel.pieters@tuni.fi

!!Phone: +358504478347

Robert Piche

Professori, Tutkimusryhmän jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Automation and Systems Theory
!!Visiting address:
K2230

!!Email: robert.piche@tuni.fi

!!Phone: +358408490174

Hoy-My Phung

Duy Phan-Duc

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Computer Science and Applied Logics

Pasi Peura

Professori, Tutkimusryhmän johtaja

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Metallitekniikka
!!Visiting address:
3225

!!Email: pasi.peura@tuni.fi

!!Phone: +358503013884

Vitaly Petrov

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Nousevat teknologiat Nano-Bio-Info-Cogno-aloilla
!!Visiting address:
TG412

!!Email: vitaly.petrov@tuni.fi

Laeticia Petit

Associate Professor (tenure track), Tutkimusryhmän johtaja

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: Fotoniikan lasitutkimus
!!Visiting address:
SL417

!!Email: laeticia.petit@tuni.fi

!!Phone: +358504478481

Maria Pesonen

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: Muuttuva rakennettu ympäristö
!!Visiting address:
RJ221

!!Email: maria.pesonen@tuni.fi

!!Phone: +358503278458

Arto Perttula

Tutkimusalueen jäsen, Väitöskirjatutkija

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietokonetekniikka
!!Visiting address:
TE216

!!Email: arto.perttula@tuni.fi

Pasi Pertilä

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Audio research group - ARG
!!Visiting address:
TE315

!!Email: pasi.pertila@tuni.fi

!!Phone: +358408490786

Cesar Pereida Garcia

Tohtorikoulutettava, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietoturva
!!Visiting address:
TE204

!!Email: cesar.pereidagarcia@tuni.fi

Henna Perälä

Tutkimusryhmän jäsen, Projektitutkija

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: MMDM
!!Visiting address:
TE414

!!Email: henna.perala@tuni.fi

!!Phone: +358408490938

Jussi-Pekka Penttinen

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: ORC
!!Visiting address:
SL206

!!Email: jussi-pekka.2.penttinen@tuni.fi

Maria Penttilä

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Maarakenteet
!!Visiting address:
RK308

!!Email: maria.penttila@tuni.fi

!!Phone: +358401981880

Matti Pentti

Professori, Tutkimusalueen johtaja, Tutkimusryhmän johtaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusalue: Rakennetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Elinkaaritekniikka
!!Visiting address:
RM 306

!!Email: matti.pentti@tuni.fi

Lasse Peltonen

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkimusalueen jäsen

  • Tutkimusalue: Sähköenergiatekniikka
  • Tutkimusryhmä: Sähkövoimajärjestelmät

Sari Peltonen

Yliopistonlehtori

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TE312

!!Email: sari.peltonen@tuni.fi

!!Phone: +358401981496

Jukka Peltomäki

Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TC311

!!Email: jukka.peltomaki@tuni.fi

!!Phone: +358504478416

Mikko Peltokangas

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Sensor Technology and Biomeasurements (STB)
!!Visiting address:
Sähkötalo SC202

!!Email: mikko.peltokangas@tuni.fi

!!Phone: +358504478571

Suvi Peltokangas

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation
!!Visiting address:
K2306

!!Email: suvi.peltokangas@tuni.fi

!!Phone: +358401981209

Sofie Pelsmakers

Assistant Professor (tenure track)

  • Arkkitehtuuri

!!Email: sofie.pelsmakers@tuni.fi

!!Phone: +358504478491

Suvi Pellinen

Yliopisto-opettaja

  • Kielikeskus
!!Visiting address:
PB106

!!Email: suvi.pellinen@tuni.fi

!!Phone: +358401981035

Antti Pelho

Tutkimusryhmän jäsen, Projektitutkija

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Ratarakenteet

!!Email: antti.pelho@tuni.fi

Samuli Pekkola

Professori, Tutkimusryhmän jäsen

  • Tietojohtaminen
  • Tutkimusryhmä: Liiketoimintadata
!!Visiting address:
FB317

!!Email: samuli.pekkola@tuni.fi

!!Phone: +358405860791

Esko Pekkarinen

Tohtorikoulutettava, Tutkimusalueen jäsen

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusalue: Tietokonetekniikka
!!Visiting address:
TF207

!!Email: esko.pekkarinen@tuni.fi

Mari Pekkanen-Mattila

Tutkijatohtori

  • BioMediTech
!!Visiting address:
SM411, ARVO D438

!!Email: mari.pekkanen-mattila@tuni.fi

!!Phone: +358504377153

Jukka Pekkanen

TUT Industry Professor, Tutkimusryhmän jäsen

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Elinkaaritekniikka
!!Visiting address:
RK221

!!Email: jukka.pekkanen@tuni.fi

Saman Payvar

Nadja Pavilainen

Yliopisto-opettaja

  • Kielikeskus
!!Visiting address:
PB106

!!Email: nadja.pavilainen@tuni.fi

!!Phone: +358401981044

Lassi Paunonen

Assistant Professor (tenure track)

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
SC302

!!Email: lassi.paunonen@tuni.fi

!!Phone: +358504479282

Kim Patokoski

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: Soveltava optiikka
!!Visiting address:
SK118

!!Email: kim.patokoski@tuni.fi

!!Phone: +358405493459

Madan Patnamsetty

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Metallitekniikka
!!Visiting address:
K4245

!!Email: madan.patnamsetty@tuni.fi

!!Phone: +358504479146

Pekka Passinmäki

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistonlehtori

  • Arkkitehtuuri
  • Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria
!!Visiting address:
RJ212

!!Email: pekka.passinmaki@tuni.fi

!!Phone: +358405060665

Pablo Pascual Campo

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus
!!Visiting address:
TD312A

!!Email: pablo.pascualcampo@tuni.fi

Hannu Pasanen

Tohtorikoulutettava

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
!!Visiting address:
FC233

!!Email: hannu.pasanen@tuni.fi

Mikko Parviainen

Tutkijatohtori

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TF313

!!Email: mikko.parviainen@tuni.fi

Emma Partanen

Yliopisto-opettaja

  • Tietojohtaminen
!!Visiting address:
FESTIA FB312

!!Email: emma.partanen@tuni.fi

Leena Partanen

Yliopisto-opettaja

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SG206

!!Email: leena.partanen@tuni.fi

!!Phone: +358401981022

Tero Antti Partanen

Väitöskirjatutkija

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
TE213

!!Email: tero.partanen@tuni.fi

Jenny Parraga Meneses

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Biomateriaalien ja kudosteknologian tutk.ryhmä
!!Visiting address:
SM512

!!Email: jenny.parraga@tuni.fi

Vijay Parihar

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Biomateriaalien ja kudosteknologian tutk.ryhmä
!!Visiting address:
SM510

!!Email: vijay.parihar@tuni.fi

Jari Paranko

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopistotutkija

  • Tuotantotalous
  • Tutkimusryhmä: Kustannus- ja kannattavuusjohtaminen
!!Visiting address:
FB109

!!Email: jari.paranko@tuni.fi

!!Phone: +358408490220

Siddharth Parameswaran Iyer

Väitöskirjatutkija

  • Fysiikka

!!Email: siddharth.parameswaraniyer@tuni.fi

Risto Pankaluoto

Yliopisto-opettaja

  • Fysiikka
!!Visiting address:
SG224

!!Email: risto.pankaluoto@tuni.fi

!!Phone: +358401981182

Suraj Panicker

Tohtorikoulutettava

  • Automaatio- ja konetekniikka

!!Email: suraj.panicker@tuni.fi

Jay Panchal

Tohtorikoulutettava

  • Sähkötekniikka
!!Visiting address:
SH309

!!Email: jay.panchal@tuni.fi

Arno Pammo

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkimusapulainen

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Nanoscale Phenomena and Measurements (NPM)
!!Visiting address:
SC108

!!Email: arno.pammo@tuni.fi

Miikka Palvalin

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Tietojohtaminen
  • Tutkimusryhmä: NOVI - Tieto ja asiantuntijuus tutkimuskeskus
!!Visiting address:
FB 313

!!Email: miikka.palvalin@tuni.fi

!!Phone: +358440321011

Karri Palovuori

Professori, Tutkimusryhmän jäsen

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus
!!Visiting address:
SM406

!!Email: karri.palovuori@tuni.fi

!!Phone: +358408490093

Miika Paloniitty

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusryhmä: Innovative Hydraulic Automation
!!Visiting address:
Konetalo K2112

!!Email: miika.paloniitty@tuni.fi

Virpi Palomäki

Projektipäällikkö

  • Arkkitehtuuri

!!Email: virpi.palomaki@tuni.fi

!!Phone: +358504487142

Sarianna Palola

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Muovit ja elastomeerit

Aleksi Palmroth

Tutkimusryhmän jäsen

  • Tutkimusryhmä: Biomateriaalien ja kudosteknologian tutk.ryhmä

Marja Palmroth

Tutkimusryhmän jäsen, Yliopisto-opettaja

  • Materiaalitiede ja ympäristötekniikka
  • Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous
!!Visiting address:
FC333

!!Email: marja.palmroth@tuni.fi

!!Phone: +358503002443

Tanja Palmroth

Tutkimusryhmän jäsen, Lehtori

  • Tietotekniikka
  • Tutkimusryhmä: Data-analytiikka ja optimointi
!!Visiting address:
Pori 350

!!Email: tanja.palmroth@tuni.fi

!!Phone: +358408262939

Lauri Palmolahti

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Fysiikka
  • Tutkimusryhmä: Pintatiede
!!Visiting address:
SK319

!!Email: lauri.palmolahti@tuni.fi

Emanuele Palma

Tohtorikoulutettava

  • Tietotekniikka

!!Email: emanuele.palma@tuni.fi

Antti Paldanius

Projektitutkija

  • BioMediTech

!!Email: antti.paldanius@tuni.fi

Pertti Pakonen

Tutkimusryhmän jäsen, Projektipäällikkö, Tutkimusalueen jäsen

  • Sähkötekniikka
  • Tutkimusalue: Sähköenergiatekniikka
  • Tutkimusryhmä: Sähkövoimajärjestelmät
!!Visiting address:
Sähkötalo SF302

!!Email: pertti.pakonen@tuni.fi

!!Phone: +358408490634

Jarkko Pakkanen

Tutkijatohtori, Tutkimusalueen jäsen

  • Automaatio- ja konetekniikka
  • Tutkimusalue: Design, Development and LCM
!!Visiting address:
KONETALO K1305B

!!Email: jarkko.pakkanen@tuni.fi

!!Phone: +358503433751

Petteri Pakkanen

Projektitutkija

  • Rakennustekniikka

!!Email: petteri.pakkanen@tuni.fi

Toni Pakkala

Tutkimusryhmän jäsen, Tohtorikoulutettava

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Elinkaaritekniikka
!!Visiting address:
RM307

!!Email: toni.pakkala@tuni.fi

!!Phone: +358401981962

Sami Pajunen

Associate Professor (tenure track), Tutkimusryhmän johtaja

  • Rakennustekniikka
  • Tutkimusryhmä: Metalli- ja kevytrakenteet
!!Visiting address:
RM303

!!Email: sami.pajunen@tuni.fi

!!Phone: +358408490571

Eila Pajarre

Suunnittelija

  • Koulutus ja oppiminen
!!Visiting address:
PC227

!!Email: eila.pajarre@tuni.fi

!!Phone: +358503015681

Joni Pajarinen

Assistant Professor (tenure track)

  • Tietotekniikka
!!Visiting address:
2227

!!Email: joni.pajarinen@tuni.fi

!!Phone: +358504771303

Michelangelo Paci

Tutkimusryhmän jäsen, Tutkijatohtori (Suomen Akatemia)

  • BioMediTech
  • Tutkimusryhmä: Laskennallisen biofysiikan ja kuvantamisen ryhmä
!!Visiting address:
ARVO D219

!!Email: michelangelo.paci@tuni.fi

!!Phone: +358504479056

Sami Paavilainen

Yliopistonlehtori, Tutkimusalueen jäsen

  • Fysiikka
  • Tutkimusalue: Laskennallinen fysiikka
!!Visiting address:
Sähkötalo SG214

!!Email: sami.paavilainen@tuni.fi

!!Phone: +358408490366