Tampere University Prize for teaching excellence and the development of teaching

Tero Juuti (Recipient)

Automaatio- ja konetekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 5 kesäkuuta 2020
Tunnustuksen arvo: Regional
Myöntävät organisaatiot: Tampereen yliopisto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tekniikan Edistämissäätiön kannustusapuraha, Alvar Aallon erikoisrahasto

Tapio Kaasalainen (Recipient)

Arkkitehtuuri

Myönnetty tutkimusaiheelle 'The spatial refurbishment and repurposing needs and potential in the Finnish apartment building stock to facilitate sustainable, inclusive, and efficient housing solutions for the ageing population'.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: kesäkuuta 2020
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Finnish Foundation for Technology Promotion (Tekniikan edistämisssäätiö)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Yliopistoviestijöiden tunnustuspalkinto

Heikki Liimatainen (Recipient)

Rakennustekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 16 tammikuuta 2020
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Tampereen yliopisto
event: Yliopistoviestinnän päivät 2020

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Academy of Finland Research Fellow

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2020
Tunnustuksen arvo: National

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Vuoden joukkoliikennehenkilö 2019

Heikki Liimatainen (Recipient)

Rakennustekniikka

Paikallisliikenneliiton vuoden joukkoliikennehenkilö 2019

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 27 syyskuuta 2019
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Paikallisliikenneliitto
event: Paikallisliikennepäivät

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Human City Design Award 2019

Antti Ahlava (Recipient), Jarmo Suominen (Recipient), Fernando Nieto Fernandez (Recipient) & Natalia Vladykina (Recipient)

Arkkitehtuuri

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 26 syyskuuta 2019
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Seoul Metropolitan Government
event: Human City Design Award 2019 Ceremony

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

4TU.HTM Best Student Poster Award

Alex Berdin (Recipient)

Materiaalitiede ja ympäristötekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 17 syyskuuta 2019
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Eindhoven University of Technology
event: International Liquid Crystal Elastomer Conference 2019

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Best poster award in CNS*2019 conference

Ippa Seppälä (Recipient) & Mikko Lehtimäki (Recipient)

BioMediTech

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 17 heinäkuuta 2019
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: International Organization for Computational Neuroscience (OCNS)
event: 28th Annual Computational Neuroscience Meeting (CNS*2019)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best paper EURAM2019 SIG6 INNOVATION

Hannele Väyrynen (Recipient)

Tuotantotalous

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 27 kesäkuuta 2019

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

23rd International Transport and Air Pollution Conference, Best poster of Gaseous and particulate pollutants characterization – I

Niina Kuittinen (Recipient)

Fysiikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 17 toukokuuta 2019
event: International Transport and Air Pollution Conference

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Best poster prize in 3rd HBP Student Conference on Interdisciplinary Brain Research

Mikko Lehtimäki (Recipient)

BioMediTech

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 7 helmikuuta 2019
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: EU Horizon 2020 Programme
event: 3rd HBP Student Conference on Interdisciplinary Brain Research

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Recognition of an excellent doctoral dissertation - Graduation award

Aleksandr Ometov (Recipient)

Sähkötekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 6 helmikuuta 2019
Tunnustuksen arvo: Local
Myöntävät organisaatiot: TTY-säätiö sr

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Demonstration Award

Panu Sjövall (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2019
event: IEEE Visual Communications and Image Processing

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Encouragement Award

Mohammadsadegh Farhadi (Recipient)

Rakennustekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2019
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Fellow of SPIE

Martti Kauranen (Recipient)

Fotoniikka, Tutkimusryhmä: Epälineaarinen optiikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2019
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: SPIE

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Paper in the Track "Marketing Strategy and Innovation"

Anil Engez (Recipient) & Leena Aarikka-Stenroos (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: joulukuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
event: Australian and New Zealand Marketing Academy (ANZMAC) Conference 2018

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper in the Track "Service Research"

Lauri Litovuo (Recipient), Leena Aarikka-Stenroos (Recipient) & Elina Jaakkola (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: joulukuuta 2018
event: Australian and New Zeland Marketing Academy (ANZMAC) 2018 Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best reviewer nomination

Henri Pirkkalainen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: Liiketoimintadata

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: joulukuuta 2018
event: International Conference on Information Systems

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Nokia Scholarship

Aleksandr Ometov (Recipient)

Sähkötekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 9 lokakuuta 2018
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Nokia Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Certificate of Excellence

Petri Nokelainen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: NOVI - Tieto ja asiantuntijuus tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 10 syyskuuta 2018
Tunnustuksen arvo: Regional
Myöntävät organisaatiot: Tampereen teknillinen yliopisto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Certificate of Excellence in research in 2017 at the Faculty of Business and Built Environment

Tuomas Ahola (Recipient)

Tuotantotalous

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 10 syyskuuta 2018
Myöntävät organisaatiot: Tampereen teknillinen yliopisto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Recognized Reviewer

Davide Taibi (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 syyskuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Elsevier Information and Software Technology Journal

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best paper award of the ISWCS 2018 conference: "5G New Radio Base-Station Sensitivity and Performance"

Elena Peralta (Recipient), Toni Levanen (Recipient), Tero Ihalainen (Recipient), Sari Nielsen (Recipient), Man Hung Ng (Recipient), Markku Renfors (Recipient) & Mikko Valkama (Recipient)

Elektroniikka ja tietoliikennetekniikka, Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 30 elokuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: 2018 15th International Symposium on Wireless Communication Systems (ISWCS), 28-31. August 2018, Lisbon, Portugal

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Student Paper Awards

Henna Perälä (Recipient)

Signaalinkäsittely, Tutkimusryhmä: MMDM

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 30 elokuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award of WIS 2018

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Tietotekniikka, Tutkimusryhmä: Ohjelmistotekniikka ja Älykkäät järjestelmät

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 28 elokuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
event: 7th International Conference on Wellbeing in the Information Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The "Stamatis Vassiliadis Best Paper Award"

Johannes IJzerman (Recipient), Timo Viitanen (Recipient), Pekka Jääskeläinen (Recipient), Heikki Kultala (Recipient), Lasse Lehtonen (Recipient), Maurice Peemen (Recipient), Henk Corporaal (Recipient) & Jarmo Takala (Recipient)

Tietotekniikka, Tutkimusalue: Tietokonetekniikka, Tutkimuksen kehittämispalvelut

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 19 heinäkuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
event: International Conference on Embedded Computer Systems: Architectures, Modeling and Simulation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Oral Award - Third prize

Inari Lyyra (Recipient)

Biolääketieteen tekniikan tiedekunta, Tutkimusryhmä: Biomateriaalien ja kudosteknologian tutk.ryhmä

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 18 heinäkuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
event: International Society for Biomedical Polymers and Polymeric Biomaterials Conference

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Fortum Foundation award 2018

Jagadish Salunke (Recipient)

Kemia ja biotekniikka, Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 14 kesäkuuta 2018
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Fortum Power and Heat Oy

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best SERVSIG Conference Paper Award Finalist

Lauri Litovuo (Recipient), Elina Jaakkola (Recipient), Leena Aarikka-Stenroos (Recipient), Nina Karisalmi (Recipient), Johanna Kaipio (Recipient) & Marko Nieminen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: kesäkuuta 2018
event: SERVSIG 2018

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Innovation challenge for PhD Students And Researcher (TOP STAR)- EIT Raw Materials Summer School Fund

Hossein Mokhtarian (Recipient)

Kone- ja tuotantotekniikka, Tutkimusalue: Manufacturing and Automation

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 30 toukokuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: EIT Raw Materials

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Paper on Sustainability Award

Valtteri Ranta (Recipient), Tatu Lyytinen (Recipient), Jarkko Levänen (Recipient), Samuli Patala (Recipient) & Leena Aarikka-Stenroos (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: toukokuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
event: The First Global Conference on Creating Value

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Outstanding Reviewer Awards

Davide Taibi (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: toukokuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Elsevier Science Publishers

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Finnish Vocational Educational Research Association Award

Petri Nokelainen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: NOVI - Tieto ja asiantuntijuus tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 22 maaliskuuta 2018
Tunnustuksen arvo: National

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Outstanding Editorial Board Member Award

Alessandro Foi (Recipient)

Signaalinkäsittely, Tutkimusalue: Signal and Information Processing, Tutkimusryhmä: Signal and Image Restoration-RST

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: maaliskuuta 2018
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: IEEE Signal Processing Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

TUT Mobility Grant

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: maaliskuuta 2018
Tunnustuksen arvo: National

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

4 year salary funding awarded by graduate school Tampere University

Anum Rasheed (Recipient)

Biolääketieteen tekniikan tiedekunta

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 tammikuuta 2018
Tunnustuksen arvo: Local
Myöntävät organisaatiot: Tampere University

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

METEX Award

Riku Isoaho (Recipient)

Fotoniikka, Tutkimusryhmä: ORC

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2018

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Paras diplomityö 2018

Anton Kontunen (Recipient)

BioMediTech

Palkinto Suomen parhaasta diplomityöstä vuonna 2018

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2018
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: TEK

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

the 2017 Information Systems Scientist Award

Hongxiu Li (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2018
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: The Finnish Society for Computer Science (Suomen Tietojenkäsittelytieteen Seura)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Technical Paper Winner

Kari Lappalainen (Recipient)

Sähköenergiatekniikka, Tutkimusalue: Sähköenergiatekniikka, Tutkimusryhmä: Sähkövoimajärjestelmät

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 7 joulukuuta 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: IEEE Power and Energy Society (PES)
event: IEEE ISGT Asia 2017

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award from the 16th IFIP Conference on e-Business, e-Services and e-Society

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Pori, Tutkimusryhmä: Ohjelmistotekniikka ja Älykkäät järjestelmät

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 23 marraskuuta 2017
Tunnustuksen arvo: International
event: IFIP CONFERENCE ON E-BUSINESS, E-SERVICES, E-SOCIETY

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Nokia Foundation Scholarship 2017

Muhammad Rizwan (Recipient)

Biolääketieteen tekniikan tiedekunta, Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 22 marraskuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: Nokia Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Finalist Award

Adeyemi Adeleke (Recipient) & Jouni Mattila (Recipient)

Automaatio ja hydrauliikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 20 marraskuuta 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: IEEE

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

GeoTeko reward

Minna Leppänen (Recipient), Pirjo Kuula (Recipient), Pauli Kolisoja (Recipient), Leena Korkiala-Tanttu (Recipient) & Henry Gustavsson (Recipient)

Rakennustekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 9 marraskuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: Finnish Geotechnical Society
event: Geotekniikan päivä

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tied for the first place in the PhysioNet/CinC Challenge 2017

Morteza Zabihi (Recipient)

Signaalinkäsittely, Tutkimusryhmä: Video, Tutkimusryhmä: Multimedia Research Group - MRG

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 27 syyskuuta 2017
Tunnustuksen arvo: International
event: Computing in Cardiology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Light Field Image Coding Challenge Winner (Most Innovative Algorithm)

Ioan Tabus (Recipient)

Signaalinkäsittely, Tutkimusryhmä: Signal Interpretation and Compression-SIC

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 18 syyskuuta 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Engineers (IEEE) Signal Processing Society
event: IEEE International Conference on Image Processing 2017

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Award for the best dissertation of the year 2016, honorable mention

Satu Huuhka (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Muuttuva rakennettu ympäristö

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 4 syyskuuta 2017
Tunnustuksen arvo: Local
Myöntävät organisaatiot: Tampereen teknillinen yliopisto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Stipend for excellent Master's thesis awarded by the Finnish Air Pollution Prevention Society

Mikko Poikkimäki (Recipient)

Fysiikka, Tutkimusalue: Aerosolifysiikka, Tutkimusryhmä: Instrumentaatio, päästöt ja ilmakehän aerosolit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 22 elokuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: Finnish Air Pollution Prevention Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Danfoss Engineering Tomorrow Award

Tomi Roinila (Recipient)

Tutkimusalue: Mittaustekniikka ja prosessien hallinta

Danfoss Engineering tomorrow -award granted to research group (Roni Luhtala and Tommi Reinikka)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 29 kesäkuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: Danfoss Power Elect

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best reviewer award 2017 for the Project Organizing Strategic Interest Group

Miia Martinsuo (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: Teollisten operaatioiden johtaminen

Best reviewer award 2017 for the Project Organizing Strategic Interest Group

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 23 kesäkuuta 2017
event: EURAM European Academy of Management Conference 2017

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Fortum foundation scholarship

Jagadish Salunke (Recipient)

Kemia ja biotekniikka, Tutkimusryhmä: Kemia & uudet materiaalit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 14 kesäkuuta 2017
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Fortum Power and Heat Oy

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

ISPMA Best Paper Award of ICSOB 2017

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Pori, Tutkimusryhmä: Ohjelmistotekniikka ja Älykkäät järjestelmät

ISPMA Best Paper Award of ICSOB 2017 conference for a paper entitled "How do Software Ecosystems Co-Evolve? A view from OpenStack and beyond" authored by Jose Teixeira (Åbo Akademi Univerisity & Turku School of Economics) and Sami Hyrynsalmi.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 13 kesäkuuta 2017
event: 8th International Conference on Software Business

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IFKAD 2017 HIGHLY RECOMMENDED PAPER MEASURING BUSINESS EXCELLENCE

Hannele Väyrynen (Recipient)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 7 kesäkuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: Graduate School of Management St. Petersburg University

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Future Circular Collider Study Innovation Award 2017

Jussi-Pekka Penttinen (Recipient)

Kone- ja tuotantotekniikka, Tutkimusalue: Design, Development and LCM

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 kesäkuuta 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: CERN, European Organization for Nuclear Research (CERN)
event: The third Annual Meeting of the Future Circular Collider Study

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

BEST DOCTOR THESIS in PHOTONICS 2017

Ville Polojärvi (Recipient)

Fotoniikka

the 2016 Photonics Finland PhD thesis award

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 30 toukokuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: Photonics Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Conferrer of Degrees (Promootori)

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 20 toukokuuta 2017

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Emerald's Highly Commended Paper 2017 -palkinto

Aki Jääskeläinen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Teollisten operaatioiden johtaminen, Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 18 toukokuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: Measuring Business Excellence

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award of GamiFIN 2017

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Pori, Tutkimusryhmä: Ohjelmistotekniikka ja Älykkäät järjestelmät

Best Paper Award of GamiFIN 2017 conference for a paper entitled "The Dark Side of Gamification: How we should stop worrying and study also the negative impacts of bringing game design elements to everywhere" authored by Sami Hyrynsalmi, Jouni Smed and Kai K. Kimppa.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 10 toukokuuta 2017
event: GamiFIN 2017

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Poster Award, Automaatio XXII seminar

Tomas Björkqvist (Recipient), Timo Korpela (Recipient), Yrjö Majanne (Recipient), Matti Vilkko (Recipient) & Olli Tuovinen (Recipient)

Automaatio ja hydrauliikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 24 maaliskuuta 2017
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Suomen Automaatioseura ry. Finnish Society of Automation
event: Automaatio XXII seminar

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

ASM TSS Thermal Spray Hall of Fame

Petri Vuoristo (Recipient)

Materiaalioppi

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 27 tammikuuta 2017
Myöntävät organisaatiot: ASM Thermal Spray Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Jaettu 2. palkinto, Tampereen Hiedanrannan kaupunginosan kansainvälinen ideakilpailu

Heikki Liimatainen (Recipient)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 10 tammikuuta 2017
event: Tampereen Hiedanrannan kaupunginosan kansainvälinen ideakilpailu

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

1st place at the Annual Computing in Cardiology/PhysioNet Challenge 2017

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Myöntävät organisaatiot: Computer in Cardiology

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

ACM SIGSOFT Distinguished Paper Award

Shang-Wei Lin (Recipient), Jun Sun (Recipient), Hao Xiao (Recipient), Yang Liu (Recipient), David Sanán (Recipient) & Henri Hansen (Recipient)

Matematiikka, Tutkimusryhmä: Computer Science and Applied Logics

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: ACM Special Interest Group on Software Engineering (SIGSOFT)
event: IEEE/ACM INTERNATIONAL CONFERENCE ON AUTOMATED SOFTWARE ENGINEERING

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Defense and Siege of Leningrad- museum, St. Petersburg, Russia

Ilmari Lahdelma (Recipient) & Rainer Mahlamäki (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: St. Petersburg

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

FAAR - award

Panu Karjalainen (Recipient)

Fysiikka, Tutkimusalue: Aerosolifysiikka, Tutkimusryhmä: Instrumentaatio, päästöt ja ilmakehän aerosolit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Myöntävät organisaatiot: The Finnish Association for Aerosol Research (FAAR)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Finalist for Best Paper Award Competition at College of Humanitarian Operations & Crisis Management

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Production and Operations Management Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Finnish Cultural (Pirkanmaa Regional) Foundation Award

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Myöntävät organisaatiot: Finnish Cultural Foundation, Pirkanmaa Region Award

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Heinolan lukion arkkitehtuurikutsukilpailu

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: National

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Jakomäen sydän arkkitehtuurikutsukilpailu

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: National

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Kuopin soiva ja sykkivä sydän yleinen arkkitehtuurikilpailu

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Mountain Man Architectural Design Competition, Espoo, Finland

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Rakenteiden Mekaniikka-lehden Vuoden Artikkeli 2017

Ahmad Mardoukhi (Recipient), Timo Saksala (Recipient), Mikko Hokka (Recipient) & Veli-Tapani Kuokkala (Recipient)

Rakennustekniikka, Tutkimusryhmä: Materiaalikarakterisointi, Materiaalitiede ja ympäristötekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Rakenteiden Mekaniikan Seura ry

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Travel grant

Iida Kalakoski (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Finnish-Norwegian Cultural Foundation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

UK Holocaust Memorial international architectural competition

Ilmari Lahdelma (Recipient) & Rainer Mahlamäki (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Vest-Anger-Museet Kristiansand, Norway

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2017
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Kristiansand

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Award of excellence for a Doctoral thesis in the field of Civil Engineering

Ville Lehtonen (Recipient)

Rakennustekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 joulukuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Oskari Vilamon rahasto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Alex Gofman Award 2016

Leena Aarikka-Stenroos (Recipient)

Teollisuustalouden laitos, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Awarded based on the paper: Ranta - Aarikka-Stenroos - Mäkinen, "Business Models in the Circular Economy: A structured multiple case analysis", based on the best student paper, chose by the scientific panel

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: joulukuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: ISPIM The International Society for Professional Innovation Management

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Oskari Vilamo Fund Award

Taru Lindberg (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: ASUTUT

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: joulukuuta 2016
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Oskari Vilamon rahasto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Northern Europe NI Engineering Impact Award (Biomedical Category)

Ville Rantanen (Recipient), Jarmo Antero Verho (Recipient), Antti Vehkaoja (Recipient) & Petr Veselý (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 28 marraskuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: National Instruments

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Nokia Foundation Scholarship 2016

Muhammad Rizwan (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 24 marraskuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Nokia Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Nokia Scholarship Award

Waqas Khan (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 24 marraskuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Nokia Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kannustusapuraha väitöskirjatyöhön "Development of novel semiconductor lasers for high impact applications"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 9 lokakuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Jenny ja Antti Wihurin rahasto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kirkasta valoa aurinkopolttoaineiden tuotantoon – valosähkökemiallisen rajapinnan kemiallinen analyysi synkrotronisäteilyä hyödyntäen

Harri Ali-Löytty (Recipient)

Fotoniikka, Tutkimusryhmä: Pintatiede

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 9 lokakuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Jenny ja Antti Wihurin rahasto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

ICHI2016 Healthcare Data Analysis Challenge

Oguzhan Gencoglu (Recipient)

Tutkimusryhmä: Personal Health Informatics-PHI, Signaalinkäsittelyn laitos

Patients and caregivers often share their health-related concerns in community forums and discussion boards such as ehealthforums, medhelp, and patientslikeme. On such discussion forums, members post questions and other members respond with suggestions or answers to the leading question. This provides a rich environment for healthcare researchers to study question-answering challenges in healthcare. One of the important tasks towards automated question answering is to identify the type of questions being asked by the patients and their caregivers. The task of the healthcare data analytics challenge was to develop machine learning solutions to automatically classify given forum messages into 7 categories. A second place has been won by Oguzhan Gencoglu in the competition.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 6 lokakuuta 2016
event: IEEE International Conference on Healthcare Informatics

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Arne Asplund Mechanical Pulping Award 2016

Tomas Björkqvist (Recipient)

Systeemitekniikan laitos, Tutkimusalue: Dynaamiset järjestelmät, Tutkimusalue: Mittaustekniikka ja prosessien hallinta

The award is given out every two years by Arne Asplund Mechanical Pulping Award Foundation and it promotes the development of new technology for the manufacture of high-yield pulp

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 27 syyskuuta 2016
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Arne Asplund Mechanical Pulping Award Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Schliekelman Award

Sarianna Palola (Recipient)

Tutkimusryhmä: Muovit ja elastomeerit

Overall most interesting research presentation and poster

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 15 syyskuuta 2016
event: SAMPE Student Symposium 2016

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

2nd place in PhysioNet/Computing in Cardiology Challenge 2016

Morteza Zabihi (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

2nd place for the paper titled ‘Heart Sound Anomaly and Quality Detection using Ensemble of Neural Networks without Segmentation’ in the 17th annual PhysioNet/CinC Challenge. The team is composed of PhD students Morteza Zabihi, Ali Bahrami Rad, and academy Professors Serkan Kiranyaz, Moncef Gabbouj, and Aggelos K. Katsaggelos.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 14 syyskuuta 2016
event:  Computing in Cardiology International Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Poster Award

Muhammad Rizwan (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 13 syyskuuta 2016
event: Electronics System-Integration Technology Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Emerald Literati Award

Kalle Kähkönen (Recipient)

Rakennustekniikka, Tutkimusryhmä: VesihuoltopalvelutRakentamisen prosessit

Emerald Literati Network Awards for Excellence: Outstanding paper

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 15 elokuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Emerald Group Publishing Limited

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award for Robotics Application

Mohammad Mohammadi Aref (Recipient), Reza Ghabcheloo (Recipient), Antti Kolu (Recipient) & Jouni Mattila (Recipient)

Hydrauliikan ja automatiikan laitos

For the paper: Mohammad M. Aref, Reza Ghabcheloo, Antti Kolu, and Jouni Mattila, "Vision-Guided Autonomous Forklift"

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 heinäkuuta 2016
event: IFTOM/IEEE/EUROBOTICS RAAD

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best presentation award

Davide Fantozzi (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Award supported by the Italian National Interuniversity Consortium of Materials Science and Technology (INSTM)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 heinäkuuta 2016
event: The 30th International Conference on Surface Modification Technologies

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Green Building Council Finland Stipend

Taru Lindberg (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: ASUTUT

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: heinäkuuta 2016
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Green Building Council Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award at BIOTECHNO2016

Andre Sanches Ribeiro (Recipient) & Samuel Matos da Costa (Recipient)

Biolääketieteen tekniikan tiedekunta, Tutkimusryhmä: Laboratory of Biosystem Dynamics-LBD

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 26 kesäkuuta 2016
event: Biocomputational Systems and Biotechnologies (BIOTECHNO2016)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award of Software Engineering track at CompSysTech'16

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Pori

Best Paper Award of Software Engineering track at CompSysTech'16 conference for a paper entitled "An Evaluation Framework for Cross-Platform Mobile App Development Tools: A case analysis of Adobe PhoneGap framework" authored by Ville Ahti, Sami Hyrynsalmi, and Olli Nevalainen.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 24 kesäkuuta 2016
event: CompSysTech 2016 - 17th International Conference on Computer Systems and Technologies

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Nuoren tutkijan palkinto

Toni Björninen (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Young Scientist Award granted by a Finnish foundation Tekniikan Edistämissäätiö

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 8 kesäkuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan edistämissäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Paper Award in CIB World Building Congress 2016

Jaakko Sorri (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

The best paper award was given to the paper "Bus Transportation Accessibility – Does It Impact Housing Values?" in the CIB World Building Congress 2016. The paper was written by Antti Kurvinen and Jaakko Sorri.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 3 kesäkuuta 2016
event: CIB World Building Congress 2016

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best reviewer prize: Project Organising Strategic Interest Group

Tuomas Ahola (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 3 kesäkuuta 2016
event: EURAM European Academy of Management Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Outstanding Reviewer in IEEE Transactions on Antennas and Propagation

Toni Björninen (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: kesäkuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: IEEE Antennas and Propagation Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

UNESCO Chair in Sustainable Water Services 2016-2020

Tapio Sakari Katko (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Extension of the Chair apointed for 2012-16

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: kesäkuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: UNESCO

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Paper Award

Antti Kurvinen (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Kurvinen, A. & Sorri, J. Bus Transportation Accessibility – Does It Impact Housing Values? (2016). World Building Congress 2016, 30 May – 3 Jun 2016. Tampere, Finland.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 30 toukokuuta 2016
event: CIB World Building Congress 2016

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tamperelaisen tutkimustyön tukisäätiön kannustusapuraha 2016

Tapio Kaasalainen (Recipient)

Arkkitehtuuri

Henkilökohtainen kannustusapuraha, joka myönnettiin lahjakkaaksi todetulle jatko-opiskelijalle Tampereen yliopistossa tai Tampereen teknillisessä yliopistossa.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: toukokuuta 2016
Tunnustuksen arvo: National

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Gerda & Salomo Wuorio Nomination

Taru Lindberg (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: ASUTUT

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: huhtikuuta 2016
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Suomen Arkkitehtiliitto, SAFA
event: Arkkitehtipäivät 2016

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Fellow

Jari Hyttinen (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 15 maaliskuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: European Alliance for Medical and Biological Engineering & Sciences (EAMBES)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Kannustusapuraha väitöskirjatyöhön "Development of novel semiconductor lasers for high impact applications"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 12 helmikuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Walter Ahlström Säätiö/Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Osallistuminen standardointiryhmän toimintaan MPEG-standardin implementointi- ja kirjoitustyössä

Jarno Vanne (Recipient)

Tietotekniikan laitos, Tutkimusalue: Tietokonetekniikka

Proposal for the Definition of a Ultra-Low Latency HEVC Profile for Content Production Applications

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: helmikuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: ISO/IEC JTC1/SC29/WG11

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

CSC Grand Challenge 2016, Finland - 10 million core hours

Chetan Poojari (Recipient)

Fysiikan laitos

CSC - IT Center for Science, Finland has approved 10 million core hours of computing time for receptor-membrane project (Co-Applicant)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 27 tammikuuta 2016
event: Computational Resources Granted

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Centre for Information Services and High Performance Computing (ZIH), Technische Universität Dresden, Germany – 30 million core hours

Chetan Poojari (Recipient)

Fysiikan laitos

Centre for Information Services and High Performance Computing (ZIH) - Technische Universität Dresden, Germany – granted 30 million core hours of computing time for receptor-membrane project, 2016 (Co-Applicant)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 5 tammikuuta 2016
event: Computational Resources Granted

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Coordinator of the Nordic Network of Advanced Materials Science at Large Scale International Photon Sources (ADMAS) doctoral training network at TUT

Mika Hirsimäki (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Coordinator of the TUT Doctoral Training network

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 tammikuuta 2016
Myöntävät organisaatiot: Tampere Univ Technol, Tampere University of Technology

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

2nd place at the Annual Computing in Cardiology/PhysioNet Challenge 2016

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Myöntävät organisaatiot: Computer in Cardiology

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Adult Educator of the year 2016

Jyrki Latokartano (Recipient)

Kone- ja tuotantotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Myöntävät organisaatiot: EDUTECH

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Alex Gofman Best Student Paper Award

Valtteri Ranta (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Awarded for the conference contribution; Ranta, Aarikka-Stenroos & Mäkinen (2016) Business Models in the Circular Economy: A structured multiple case analysis.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
event: ISPIM Innovation Summit

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Bell Labs Fellow

Antero Taivalsaari (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Bell Labs

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best paper award

Valtteri Ranta (Recipient), Leena Aarikka-Stenroos (Recipient) & Saku Mäkinen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Talouden ja rakentamisen tiedekunta, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen, Tutkimusryhmä: Citer

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Tunnustuksen arvo: International
event: ISPIM Innovation Summit

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

JOSM Highly Commended Award 2016

Leena Aarikka-Stenroos (Recipient)

Teollisuustalouden laitos, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Journal of Service Management: Best paper awards based on the editorial board's choice. Given for the paper “Service Experience co-creation: conceptualization, implications, and future research directions. (Vol.26 Issue 2)”

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Myöntävät organisaatiot: Journal of Service Management

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Latvian Contemporary Art Museum International Competition

Ilmari Lahdelma (Recipient) & Rainer Mahlamäki (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Outstanding Reviewer Awards 2016 for Journal of Optics

Alessandro Alberucci (Recipient)

Fotoniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Myöntävät organisaatiot: Institute of Physics (IOP)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Postdoctoral Research Fellowship

Thomas Kraft (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Tulevaisuuden elektroniikan laboratorio

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Myöntävät organisaatiot: Tampere University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Premio Mondo d’Oro

Damiano Cerrone (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Yhdyskunta- ja kaupunkisuunnittelu

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Geoknowledge foundation
event: ESRI User Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Senior Member of IEEE

Alexandros Iosifidis (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Myöntävät organisaatiot: IEEE

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Suomen Valkoisen Ruusun Ritarikunnan Ritarimerkki

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Suomen Valkoisen Ruusun Ritarikunta

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Vikingtidsmuseets International architectural competition, oslo, Norvay

Ilmari Lahdelma (Recipient) & Rainer Mahlamäki (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2016
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Best Poster Award

Waqas Khan (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 4 joulukuuta 2015
event: Biomeditech Research Day 2015

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

SESKO-tunnustuspalkinto (SESKO Achievement Award)

Leena Korpinen (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 joulukuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: SESKO

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Paper Award

Pekka Huovinen (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Best Paper Award at CIB 2015 Symposium for the paper "Leveraging concepts for environmentally sustainable business management in construction - a focused review", in a category of "Infrastructure Development and Management"

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 24 marraskuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: London South Bank University (LSBU) and CIB

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Teacher

Jussi Heikkilä (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 24 marraskuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Phd Course in University of Southern Denmark, 24.-26.11.2015, Denmark

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Science Pitching Competition

Anne-Marie Haaparanta (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 12 marraskuuta 2015
event: SLUSH 2015

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

PRY Doctoral Dissertation Award 2015

Tuomas Korhonen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos, Tutkimusryhmä: Cost Management Center

PRY Doctoral Dissertation Award 2015, granted by the interdisciplinary scientific committee of The Project Management Association Finland (Projektiyhdistys ry).

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 11 marraskuuta 2015
event: Projektipäivät 2015: Kasva yksilönä ja yhteisönä

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

3rd Award, Student Speech Contest at BALTMATTRIB 2015

Henri Järvinen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 6 marraskuuta 2015
event: International Baltic Conference on Engineering Materials and Tribology, BALTMATTRIB

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Accessible Finland Prize 2015 Honourable Mention

Tapio Kaasalainen (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Honourable mention awarded at the Assistive Technology Fair 2015 for work notably advancing accessible building practise in Finland. Awarded to recipient's master's thesis in architecture "Ikääntyvät asukkaat ja asunnot – Vaiheittaiset esteettömyysparannukset lähiökerrostaloissa [Aging dwellers and dwellings - Multistage accessibility improvements in neighborhood units]".

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 5 marraskuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Rakennustietosäätiö RTS

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Presentation Award

Pedro Figueiredo E Silva (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 3 marraskuuta 2015
event: International Workshop on Mobile Entity Localization and Tracking in GPS-less Environments

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Gauss Call 14 for Large Scale Projects on SuperMUC, Germany - 30 million core hours

Chetan Poojari (Recipient)

Fysiikan laitos

Gauss Call 14 for Large Scale Projects on SuperMUC, Germany – granted 30 million core hours of computing time for receptor-membrane project, 2015 (Co-Applicant)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 marraskuuta 2015
event: Computational Resources Granted

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Nokia Scholarship Award

Waqas Khan (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: marraskuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Nokia Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kannustusapuraha väitöskirjatyöhön "Development of novel semiconductor lasers for high impact applications"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 9 lokakuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Jenny ja Antti Wihurin rahasto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The Finnish Housing Fair Co-operative's Casa Humana Grant

Tapio Kaasalainen (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Recipient of the first prize of three of the Finnish Housing Fair Co-operative's Casa Humana Grant awarded for the best Master's thesis in the area of Housing Design. Awarded for the recipient's master's thesis in architecture "Ikääntyvät asukkaat ja asunnot – Vaiheittaiset esteettömyysparannukset lähiökerrostaloissa [Aging dwellers and dwellings - Multistage accessibility improvements in neighborhood units]".

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 8 lokakuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: The Finnish Housing Fair Co-operative

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

FASM, Fellow of ASM

Petri Vuoristo (Recipient)

Materiaaliopin laitos, Tutkimusryhmä: Pinnoitustekniikka

Fellow of American Society of Materials International

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 6 lokakuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: ASM International, American Society of Materials

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Osallistuminen standardointiryhmän toimintaan MPEG-standardin implementointi- ja kirjoitustyössä

Jarno Vanne (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Proposal for the Definition of a Ultra-Low Latency HEVC Profile for Content Production Applications

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: lokakuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: ISO/IEC JTC1/SC29/WG11

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Osallistuminen standardointiryhmän toimintaan MPEG-standardin implementointi- ja kirjoitustyössä

Jarno Vanne (Recipient)

Tietotekniikan laitos, Tutkimusalue: Tietokonetekniikka

Proposal for the Definition of a Ultra-Low Latency HEVC Profile for Content Production Applications

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: lokakuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: ISO/IEC JTC1/SC29/WG11

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Outstanding Editorial Board Member Award

Alessandro Foi (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

[as Associate Editor for the IEEE Transactions on Image Processing] For quality and timeliness of the review process, effective communication with authors, reviewers, and SPS staff, and willingness to go the extra distance for the publication.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 30 syyskuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: IEEE Signal Processing Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

EU PVSEC Student Award

Arto Aho (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Award for outstanding presentation. The presentation title: "Simulated and Experimental Performance of High Efficiency GaInNAsSb Solar Cells".

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 15 syyskuuta 2015
event: 31st European Photovoltaic Solar Energy Conference and Exhibition

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Top 2% Position in Kaggle What's Cooking Competition

Oguzhan Gencoglu (Recipient)

Tutkimusryhmä: Personal Health Informatics-PHI, Signaalinkäsittelyn laitos

If you're in Northern California, you'll be walking past the inevitable bushels of leafy greens, spiked with dark purple kale and the bright pinks and yellows of chard. Across the world in South Korea, mounds of bright red kimchi greet you, while the smell of the sea draws your attention to squids squirming nearby. India’s market is perhaps the most colorful, awash in the rich hues and aromas of dozens of spices: turmeric, star anise, poppy seeds, and garam masala as far as the eye can see. Some of our strongest geographic and cultural associations are tied to a region's local foods. This competitions asks you to predict the category of a dish's cuisine given a list of its ingredients.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 9 syyskuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Kaggle

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Result Highlight

Niko Ojala (Recipient)

Materiaaliopin laitos, Tutkimusryhmä: Materiaalikarakterisointi

Breakthrough Steels and Applications (BSA), Result Highlight for the upcoming publication: "Wear performance of quenched wear resistant steels in abrasive slurry erosion"

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: elokuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: FIMECC Oy

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Siikaluodon yleinen aatekilpailu

Juho Rajaniemi (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos, Tutkimusryhmä: Yhdyskuntasuunnittelu

Purchase in common ideas competition

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: elokuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Componenta Oyj ja Pietarsaaren kaupunki

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The Finnish representative in the student speech contest

Erkka Frankberg (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Student speech competition for one candidate selected by each country

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 23 kesäkuuta 2015
event: 13th Conference of the European Ceramic Society, ECERS XIII, June 23-17, 2013, Limoges, France

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Best Paper Award ICSOB2015

Marko Seppänen (Recipient)

Porin laitos

With Dr. Sami Hyrynsalmi et al.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 12 kesäkuuta 2015
event: 6th International Conference on Software Business, ICSOB 2015

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award of ICSOB 2015

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Pori

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 12 kesäkuuta 2015
event: 6th International Conference on Software Business, ICSOB 2015

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Winner of the best student poster award: "1180 nm CW VECSEL emitting 50 W"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 4 kesäkuuta 2015
event: NOP 2015, Northern Optics & Photonics 2015, June 2-4, 2015, Lappeenranta, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Winner of the best student presentation award: "High power yellow-orange-red VECSELs for medical applications"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 4 kesäkuuta 2015
event: NOP 2015, Northern Optics & Photonics 2015, June 2-4, 2015, Lappeenranta, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kannustusapuraha väitöskirjatyöhön: "Development of novel semiconductor lasers for high impact applications"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 4 toukokuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Ulla Tuomisen säätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tampere science foundation grant for printing Doctoral thesis

Sri Vathsavayi (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: toukokuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Tampereen kaupunki

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Selected participant based on applicaitons to FOSTER-UNESCO Open Science Workshop, travel grant.

Heli Väätäjä (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 23 huhtikuuta 2015
event: FOSTER-UNESCO Open Science for Doctoral Schools

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

3rd place in BCI Challenge @ NER 2015

Morteza Zabihi (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

3rd place in the BCI Challenge. This BCI Challenge was proposed as part of the IEEE Neural Engineering Conference (NER2015). The team is composed of Ali Bahrami Rad, Morteza Zabihi, Aggelos K. Katsaggelos, Serkan Kiranyaz, and Moncef Gabbouj.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 22 huhtikuuta 2015
event: IEEE Neural Engineering Conference (NER2015)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

TTY Postdoctoral Research Fellowship

Alexandros Iosifidis (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 huhtikuuta 2015
event: TTY Postdoctoral Research Fellowships

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kannustusapuraha väitöskirjatyöhön: "Development of novel semiconductor lasers for high impact applications"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 12 helmikuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Walter Ahlström Säätiö/Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Pre-clinical 3D-imaging of Eye Using Contrast Enhanced X-ray Microtomography

Kalle Lehto (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Award winner poster of the master`s thesis competition

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 12 helmikuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Finnish Society for Medical Physics and Medical Engineering (Lääketieteellisen fysiikan ja tekniikan yhdistys ry)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tampere University of Technology Award for Excellence in Research

Alessandro Foi (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 9 helmikuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: Tampere University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Osallistuminen standardointiryhmän toimintaan MPEG-standardin implementointi- ja kirjoitustyössä

Jarno Vanne (Recipient)

Tietotekniikan laitos, Tutkimusalue: Tietokonetekniikka

Conformance files for ISO/IEC 14496-15

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: helmikuuta 2015
Myöntävät organisaatiot: ISO/IEC JTC1/SC29/WG11

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

2014 SPS Young Author Best Paper Award

Antti Hurmalainen (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

IEEE Signal Processing Society, Young Author Best Paper Award 2014, article "Exemplar-Based Sparse Representations for Noise Robust Automatic Speech Recognition" (IEEE TASLP 2011)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: IEEE Signal Processing Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

3rd place at the BCI Challenge at NER 2015

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Best Paper, Certificate of Merit for International Conference on Chemical Engineering 2015, San Francisco, USA

Dhanesh Kattipparambil Rajan (Recipient)

Tutkimusryhmä: Sensor Technology and Biomeasurements (STB)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Tunnustuksen arvo: International
event: The World Congress on Engineering and Computer Science (WCECS 2015)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best PhD Thesis in Optics in 2014

Teemu Hakkarainen (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Photonics Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best poster presentation award

Caroline Amiot (Recipient)

Fotoniikka, Tutkimusryhmä: Ultranopea optiikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Suomen Fyysikkoseura

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Presentation Recognition

Esko Pekkarinen (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
event: 41st Annual Conference of the IEEE Industrial Electronics Society.

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Certified in Horizon 2020 Proposal Development

Leena Korpinen (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Europa Media Ltd

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

CES Innovation Award

Jari Nurmi (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Teollisen verkon, paikannuksen ja radiotietoliikenteen järjestelmäpiirit

Innovation Award in software and mobile app category (Ekin Labs Oy)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: CES Consumer Electronics Show

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Emerald Citations Excellence Award 2015

Leena Aarikka-Stenroos (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Award based on the article by Aarikka-Stenroos, Leena & Jaakkola, Elina (2012) Value co-creation in knowledge intensive business services: A dyadic perspective on the joint problem solving process. Industrial Marketing Management. Vol. 41, No. 1, 15-26.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Emerald Group Publishing Limited

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Emerald's Outstanding Paper Award 2015 -palkinto

Aki Jääskeläinen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Measuring Business Excellence

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Exemplary Reviewer

Paschalis Sofotasios (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: IEEE Transactions on Communications

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Expert evaluator of TUT's graduate school applications

Mika Hirsimäki (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Pintatiede

A member in the expert evaluation panel for TUT's graduate school applications

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
event: TUT graduate school evaluation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Honorary Doctor

Karen Eguiazarian (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Honorary Doctor of Don State Technical University, Rostov-Don, Russian Federation

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Don State Technical University

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Jätkäsaaren peruskoulu, yleinen arkkitehtuurikilpailu, lunastus

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Helsingin kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Mies van der Rohe Award, shortlisted, arkkitehdit Lahdelma & Mahlamäki Oy

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: European Union Prize for Contemporary architecture 2015

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Napier Shaw Bronze Medal

Jonathon Taylor (Recipient)

Rakennustekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Chartered Institution for Building Service Engineers

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Oulun Hiukkavaaran monitoimitalon IPTtoteutus, arkkitehtuurikutsukilpailu

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Oulun kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Rakenteiden Mekaniikka-lehden Vuoden Artikkeli 2015

Timo Saksala (Recipient)

Rakennustekniikka, Tutkimusalue: Sovellettu mekaniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Rakenteiden Mekaniikan Seura ry
event: Journal of Structural Mechanics 50 years anniversary seminar

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Scholarship in honor of “Educating Marketing-minded Engineers”

Saku Mäkinen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Talouden ja rakentamisen tiedekunta, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Tekniikan edistämissäätiön kannustusapuraha

Henri Nurminen (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan edistämissäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Trauma- ja syöpäsairaala Helsinki, arkkitehtuurikutsukilpailu

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Suomen Arkkitehtiliitto, SAFA

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

TUT Foundation Recognition Award

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: 

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

TUT’s nominee for the Best Dissertation of the year 2014 awarded by the Academic Engineers and Architects in Finland TEK

Minna Kotilainen (Recipient)

Materiaaliopin laitos, Tutkimusryhmä: Pinnoitustekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Myöntävät organisaatiot: Tampere University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

UNESCO-Loreal Women in Science Turkey

Humeyra Caglayan (Recipient)

Fotoniikka, Tutkimusryhmä: Metaplasmoniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2015
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: UNESCO

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Data-analyysi -kilpailu

Juha Pajula (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 joulukuuta 2014
Myöntävät organisaatiot: http://studyforrest.org/pages/challenge.html

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

DQ cold roll, Apuraha tutkimusryhmälle

Pasi Peura (Recipient)

Materiaaliopin laitos

DQ cold roll, apuraha vuodelle 2015

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 joulukuuta 2014
Myöntävät organisaatiot: Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiön Metallinjalostajien Rahasto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award

Veli-Pekka Pyrhönen (Recipient)

Systeemitekniikan laitos, Tutkimusalue: Dynaamiset järjestelmät, Tutkimusalue: Automaation tietojärjestelmät

Best Paper Award in conjunction with 4th IEEE International Conference on Control System, Computing and Engineering (ICCSCE2014)

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 30 marraskuuta 2014
event: IEEE INTERNATIONAL CONFERENCE ON CONTROL SYSTEM, COMPUTING AND ENGINEERING

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

3rd Place in TUT Head Pose Estimation Challenge

Oguzhan Gencoglu (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Head pose estimation is to estimate the viewing angles (yaw and pitch) of human head given a facial images, which is a hot and active research topic in computer vision. Specifically, the structured output labels (i.e. yaw and pitch angles of head) in this problem are continuous discrete integers, which can be formulated into a regression or classification. We leave this as an open option for the participants. In this competition, given training data, each team will use machine learning tools to learn a model to map two-dimensional output labels from imagery features. The trained model will be tested with the provided validation data by the participants for the purpose of further improvement. In the evaluation stage, each team is required to submit the predicted results given the testing data to the website, which will be evaluated by the website automatically.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 19 syyskuuta 2014
event: Kaggle-In-Class Machine Learning Competition - TUT Head Pose Estimation Challenge

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Hyvä opettaja palkinto

Jyrki Vuorinen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 20 toukokuuta 2014
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan edistämissäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kannustusapuraha väitöskirjatyöhön: "Uudenlaisten kelta-oranssien puolijohdekiekkolaserien kehittäminen lääketieteen sovelluksia varten"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 29 tammikuuta 2014
Myöntävät organisaatiot: Walter Ahlström Säätiö/Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

President's Graduate School grant

Defne Us (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Grant for 4 year doctoral studies

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 tammikuuta 2014
Myöntävät organisaatiot: Tampere Univ Technol, Tampere University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

1. sija

Sini Saarimaa (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Seinäjoen Pruukinrannan kortteli 64 tontin nro 4 arkkitehtuurikilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

1. sija

Markku Hedman (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Seinäjoen Pruukinrannan kortteli 64 tontin nro 4 arkkitehtuurikilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

2nd position at the DecMeg2014 Competition

Heikki Huttunen (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Vision

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Decoding Human Brain - DecMeg2014 Competition

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

2nd position at the DecMeg2014 Competition

Oguzhan Gencoglu (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Vision

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Decoding Human Brain - DecMeg2014 Competition

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Arkkitehtuurin Finlandia palkinto vuonna 2014, Arkkitehdit Lahdelma & Mahlamäki Oy

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Suomen Arkkitehtiliitto, SAFA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Artikkelipalkinto

Mikko Kylliäinen (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan Waiheita -lehden artikkelipalkinto 2013, Tekniikan Historian Seuran syyskokous ja -seminaari, 28.11.2014, Vapriikki, Tampere

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Award certificate presented to Mihkel Kiviste : Presentation title: Application of phase change materials in building structures in nordic climate

Mihkel Kiviste (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 14th International Multidisciplinary Scientific Geoconferences (SGEM 2014) 17-26 June 2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Award for PhD thesis

Michelangelo Paci (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Italian National Bioengineering Group (GNB)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Cell Planning for Outdoor Distributed Antenna Systems in Dense Urban Areas

Syed Yunas (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 2014 NETWORKS, 16th International Telecommunications Network Strategy and Planning Symposium, 17-19 September 2014, Funchal, Madeira Island, Portugal

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Cell Planning for Outdoor Distributed Antenna Systems in Dense Urban Areas

Mikko Valkama (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 2014 NETWORKS, 16th International Telecommunications Network Strategy and Planning Symposium, 17-19 September 2014, Funchal, Madeira Island, Portugal

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Ptifalls in designing and selling UX: Cases in MEI

Hanna-Riikka Sundberg (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The 18th Academic MindTrek Conference 2014: "Media Business, Management, Content & Services", 4th-6th November 2014, Tampere, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Ptifalls in designing and selling UX: Cases in MEI

Marko Seppänen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

With Dr. Hanna-Riikka Sundberg

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The 18th Academic MindTrek Conference 2014: "Media Business, Management, Content & Services", 4th-6th November 2014, Tampere, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award - Runner Up: A View on Science-based Start-ups as Innovation Ecosystems: Exploring Functions of Basic Mechanisms

Saku Mäkinen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 2104 IEEE International Conference on Management of Innovation and Technology, ICMIT 2014, 23-25 September 2014, Singapore

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Finalist: Global Path Planning with Obstacle Avoidance for Omnidirectional Mobile Robots Using Overhead Camera

Jouni Mattila (Recipient)

Hydrauliikan ja automatiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: IEEE international conference on mechatronics and automation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Best Paper Finalist: Global Path Planning with Obstacle Avoidance for Omnidirectional Mobile Robots Using Overhead Camera

Zahra Ziaei (Recipient)

Hydrauliikan ja automatiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: IEEE international conference on mechatronics and automation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Best Paper Finalist: Global Path Planning with Obstacle Avoidance for Omnidirectional Mobile Robots Using Overhead Camera

Reza Oftadeh (Recipient)

Hydrauliikan ja automatiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: IEEE international conference on mechatronics and automation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Best PhD Award: Exact Unbiased Inverse of the Anscombe Transformation and its Poisson-Gaussian Generalization

Markku Mäkitalo (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Hahmontunnistustutkimuksen seura ry; Pattern Recognition Society Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Student Paper Award

Sanna Ranta (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Photonics Europe 2014, Semiconductor Lasers and Laser Dynamics VI, April 14 - 17, 2013, Brussels, Belgium

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Student Paper Award

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Photonics Europe 2014, Semiconductor Lasers and Laser Dynamics VI, April 14 - 17, 2013, Brussels, Belgium

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Student Paper Award

Tomi Leinonen (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Photonics Europe 2014, Semiconductor Lasers and Laser Dynamics VI, April 14 - 17, 2013, Brussels, Belgium

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Student Paper Award

Miki Tavast (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Photonics Europe 2014, Semiconductor Lasers and Laser Dynamics VI, April 14 - 17, 2013, Brussels, Belgium

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

CAV Award

Antti Valmari (Recipient)

Matematiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 26th International Conference on Computer-Aided Verification, 18-22 July 2014, Vienna, Austria

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Data-analyysi -kilpailu

Jussi Tohka (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: http://studyforrest.org/pages/challenge.html

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Emerald's Outstanding Paper Award 2014 -palkinto

Harri Laihonen (Recipient)

Tiedonhallinnan ja logistiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: International Journal of Productivity and Performance Management

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Emerald's Outstanding Paper Award 2014 -palkinto

Aki Jääskeläinen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: International Journal of Productivity and Performance Management

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Energias Renovaveis o Caminho Do Futuro, Programa Sibratec, MCTI, SENAI, Rede Nobre : Grand Prix SENAI de Inovacao 48 horas inovando juntos : Participou do Grand Prix SENAI de Inovacao - Edicao Rio de Janeiro, nos dias 19, 20 e 21 de outubro de 2014 e que sua escuderia foi classificada em 1 lugar

Tero-Petri Ruoko (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The Finnish Centre for International Mobility (CIMO) acknowledges the excellent performance at SENAI de Innovation Grans Prix - Rio de Janeiro Edition, in collaboration with the workshop "Renewable Enegy - A Pathway to the Future, October 19-21, 2014

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Exemplary Reviewer Award

Paschalis Sofotasios (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: IEEE Communications Letters

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Expert evaluator of TUT graduate school applications

Mika Hirsimäki (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Pintatiede

A member in the expert evaluation panel for TUT's graduate school applications

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
event: TUT Graduate School 2014 Evaluation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

External member of thesis committee

Hannu Kärkkäinen (Recipient)

Tiedonhallinnan ja logistiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: University Lumiere Lyon, France

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Grant for academic work

Iida Kalakoski (Recipient)

Arkkitehtuuri, Tutkimusryhmä: Arkkitehtuurin historia ja teoria

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Jenny ja Antti Wihurin rahasto

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

IBM Best Student Paper Award

Caglar Aytekin (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 22nd International Conference on Pattern Recognition, ICPR 2014, 24-24 August 2014, Stockholm, Sweden

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IBM Best Student Paper Award

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 22nd International Conference on Pattern Recognition, ICPR 2014, 24-24 August 2014, Stockholm, Sweden

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IBM Best Student Paper Award

Serkan Kiranyaz (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 22nd International Conference on Pattern Recognition, ICPR 2014, 24-24 August 2014, Stockholm, Sweden

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Incoming Research Visit Scholarship

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Hanken School of Economics

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Invited participant of a workshop

Heli Väätäjä (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Workshop for Research in Artistic Technologies, RATS, Stockholm University, Sweden

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

IPMA-PMI Best Student Paper Award: Framework for enhanced third-party relationships in project networks

Rami Sariola (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: 14th Annual Conference of the European Academy of Management, EURAM 2014, 4-7 June 2014, Valencia, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IS&T Service award

Karen Eguiazarian (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The Society for Imaging Science and Technology (IS and T)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Jyväskylän piippurannan asuntoalue, yleinen arkkitehtuurikilpailu, lunastus

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Jyväskylän kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Kansainvälinen arkkitehtuurikutsukilpailu, osallistuminen

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Renaissance Museum Oman

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Kastellin monitoimitalo, Oulu, RIL-palkinto 2014, Kunniakirja

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Suomen Rakennusinsinöörien liitto RIL, Helsinki 13.11.2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kouvolan Brankkarin alueen suunnittelukilpailu, Kouvola

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Kouvolan kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Kunniakirja : Myönnetty innovatiivisuudesta, rohkeudesta ja tahdosta olla aktiivisesti kehittämässä tulevaisuuden maaseutua

Anne-Marjo Panu (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Maaseutuverkoston alueellinen innovaatioleiri, Kalliojärvi, Isokyrö 10.-12.06.2014, Maaseutuverkosto, Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahasto: Eurooppa investoi maaseutualueisiin

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kutsuttu asiantuntija

Heli Väätäjä (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Viestintäalan tutkimustyöpaja, 29.4., Viestinnän Keskusliitto

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Kutsuttuna

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Tampereen asemakeskuksen suunnittelukilpailu, kansainvälinen

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Letter of recommendation to a professorship

Petri Suomala (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Wilhelm Büchner Hochschule

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Matka-apuraha

Heli Väätäjä (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: RDA Europe

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Member in a discussion committee regarding master's degree

Teuvo Suntio (Recipient)

Sähkötekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The Islamic University - Gaza, Palestine

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Member of Technical Academy of Sciences

Jaakko Puhakka (Recipient)

Kemia ja biotekniikka, Kemian ja biotekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Industrial Bioengineering and Applied Organic Chemistry, Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Finnish Academy of Technical Sciences

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Member of the Examination Board

Marko Seppänen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Technische Universität Dresden, International Institute Zittau

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Member of the roadmap Workgroup

Matti Vilkko (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: European Roadmap for Industrial Process Automation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

MRS-Bing Image Retrieval Challenge, ICME 2014

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Recipient: 2nd and 4th place in MRS-Bing Image Retrieval Challenge, ICME 2014

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: MRS-Bing Image Retrieval Challenge, ICME 2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Myönnetty henkilökohtainen apuraha Suomen synkrotronisäteilyn käyttäjien yhdistyksen vuosiseminaarin järjestämiseksi Tampereella erityisesti alan tohtoriopiskelijoille

Mika Hirsimäki (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Jenny ja Antti Wihurin rahasto

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Nokia-säätiön stipendi

Henri Nurminen (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Nokia-säätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Nokia Scholarship Grant 2014

Sri Vathsavayi (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Nokia Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Opponent of a session

Tero Peltola (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The Scandinavian Academy of Industrial Engineering and Management PhD Workshop (ScAIEM), November 17, 2014, Espoo, Finland

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Opponent of a session

Petri Suomala (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The Scandinavian Academy of Industrial Engineering and Management PhD Workshop (ScAIEM), November 17, 2014, Espoo, Finland

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Osallistuminen standardointiryhmän toimintaan MPEG-standardin implementointi- ja kirjoitustyössä

Timo Hämäläinen (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: ISO/IEC JTC1/SC29/WG11

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Osallistuminen standardointiryhmän toimintaan MPEG-standardin implementointi- ja kirjoitustyössä

Marko Viitanen (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: ISO/IEC JTC1/SC29/WG11

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Osallistuminen standardointiryhmän toimintaan MPEG-standardin implementointi- ja kirjoitustyössä

Jarno Vanne (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: ISO/IEC JTC1/SC29/WG11

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Palkinto: Vuoden täydennyskouluttaja 2014

Saku Mäkinen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Tampereen teknillinen yliopisto, Edutech

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Tampere University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Paras materiaaliopin väitöstyö vuonna 2014

Minna Kotilainen (Recipient)

Materiaaliopin laitos, Tutkimusryhmä: Pinnoitustekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: P. Kettusen säätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Participant of a Round table discussion: Business Simulation Application Potential

Olavi Uusitalo (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: International Scientific Conference on Quality of Life, 12-13 November, 2014, Mykolas Romeris University, Vilnius, Lithuania

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Pirkkalan kaupungintalo ja asuinkerrostalot, tontinluovutuskilpailu, 1.palkinto, arkkitehdit Lahdelma & Mahlamäki Oy

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Pirkkalan kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Rakennuksen energialaskennan perusteet

Anssi Laukkarinen (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: RAKENNEINSTITUUTTI AA-vaativuusluokan Rakennusfysiikan suunnittelu, Rateko, 15.4.2014, Helsinki, Finland

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Rakennusfysiikan laskuharjoitukset

Anssi Laukkarinen (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: LVI-tekniikka 4 -täydennyskoulutuskokonaisuus, Edutech, Tampereen teknillinen yliopisto, 11.-12.6.2014 Tampere, Finland

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Runner-up Award for Best Paper Award Competition at POMS’s College of Humanitarian Operations & Crisis Management

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Production and Operations Management Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

RYM Award 2013: An honorable mention was given to Jenni Poutanen, an architect at Tampere University of Technology

Jenni Poutanen (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Posted on 2014-01-03 by RYM Oy

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Sähköisen talotekniikan yliopistostipendi

Kari Lappalainen (Recipient)

Sähkötekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Sähköalan koulutus- ja tutkimussäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Second place: Best Radioplanning Competition: Design the French 4G Network

Joonas Säe (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: ATDI

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Second place: Best Radioplanning Competition: Design the French 4G Network

Syed Yunas (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: ATDI

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Second place: Best Radioplanning Competition: Design the French 4G Network

Jussi Turkka (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: ATDI

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Ständi-palkinto: Tekstiililkuituinnovaatiot -From cellulose to textile fiber and a ready products

Maija Järventausta (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: SHOK Summit 2014 -tilaisuus, Helsinki 14.5.2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Ständi-palkinto: Tekstiililkuituinnovaatiot -From cellulose to textile fiber and a ready products

Marianna Vehviläinen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: SHOK Summit 2014 -tilaisuus, Helsinki 14.5.2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Ständi-palkinto: Tekstiililkuituinnovaatiot -From cellulose to textile fiber and a ready products

Marja Rissanen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: SHOK Summit 2014 -tilaisuus, Helsinki 14.5.2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Ständi-palkinto: Tekstiililkuituinnovaatiot -From cellulose to textile fiber and a ready products

Taina Kamppuri (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: SHOK Summit 2014 -tilaisuus, Helsinki 14.5.2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Stipendejä menestyksekkäille rakennustekniikan opiskelijoille, Aarre M. Mattisen säätiön stipendit jaettiin torstaina 20.2.2014

Anssi Laukkarinen (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Tampere University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Tampere Travel and Service Center, AZPML, kansainvälinen arkkitehtuurikutsukilpailu

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Tampereen kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Tapani Järvinen's Environmental Technology Award

Jaakko Puhakka (Recipient)

Kemia ja biotekniikka, Kemian ja biotekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Industrial Bioengineering and Applied Organic Chemistry, Tutkimusryhmä: Bio- ja kiertotalous

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Tasauslaskenta ja E-luku : energialaskennan koulutuspäivän pitäminen Palmenian kurssilaisille

Anssi Laukkarinen (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Rakennusten terveysasiantuntija -koulutus 21.5.2014, Palmenia, Helsinki

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Tunnustuspalkinto

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: IEEE Circuits and Systems Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

UX HOW? A glimpse of user experience for B2B industry - Issue 2

Marko Seppänen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: The UXUS (User Experience and Usability in Complex Systems) research programme

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Varsinainen jäsen

Martti Kauranen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Epälineaarinen optiikka, Tutkimusalue: Optiikka, Fysiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Teknillisten Tieteiden Akatemia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Vuoden nainen 2014

Leena Ukkonen (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Business and Professional Women, Suomen liitto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Vuoden opetusteko 2013-2014

Hannu Jaakkola (Recipient)

Porin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: Porin yliopistokeskus

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Winner of competition

Robert Piche (Recipient)

Tutkimusryhmä: MAT Positioning, Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: MLSP Prize for Reproducibility in Signal Processing

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Winner of the best student paper presentation: Pulsed high-power yellow-orange VECSEL

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2014
Myöntävät organisaatiot: SPIE's Photonics Europe, 14-17 April, 2014, Brussels, Belgium

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Journal of Professional and Vocational Education Paper Award 2013

Petri Nokelainen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: NOVI - Tieto ja asiantuntijuus tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: marraskuuta 2013
Tunnustuksen arvo: National

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Result Highlight

Niko Ojala (Recipient)

Materiaaliopin laitos, Tutkimusryhmä: Materiaalikarakterisointi

Demanding Applications (DEMAPP), Result Highlight: “Abrasion wear performance of quenched wear resistant steels”, Niko Ojala et al., presented at WTC 2013, 5th World Tribology Congress, 8.-13.9.2013, Torino, Italy.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: syyskuuta 2013
Myöntävät organisaatiot: FIMECC Oy

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Received "The Best Teacher Stipend" at Tampere University of Technology, School of Architecture.

Sini Saarimaa (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 27 elokuuta 2013
event: Tampereen teknillisen yliopiston Arkkitehtuurin laitoksen syysavajaiset 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Dooge Prize

Tapio Sakari Katko (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

http://www.colloque.ird.fr/water-history-2013/

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 25 kesäkuuta 2013
event: 8th IWHA Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Kannustusapuraha väitöskirjatyöhön: "Keltaoranssia valoa tuottavat puolijohdelaserit ja niiden sovellukset"

Emmi Kantola (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Puolijohdeteknologia

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 15 toukokuuta 2013
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan edistämissäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Exemplary reviewer for 2012

Elena-Simona Lohan (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus

exemplary reviewer award

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: tammikuuta 2013
Myöntävät organisaatiot: IEEE Communications Letters

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Academy Member

Tapio Sakari Katko (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Finnish Academy of Technical Sciences

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

APS Outstanding Referee award

Gunter Steinmeyer (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: American Physical Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Arkkitehtuurin kutsukilpailu, voittanut ehdotus Kikokake

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Capellan puistotien kortteleiden suunnittelukilpailu 15.11.2012-01.03.2013

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Asiantuntijalausunto: Ilkka Mellerin lisensiaatintyö

Tommi Mikkonen (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Aalto University

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Ateljee syyskuu-lokakuu 2013 väitöskirjatyöskentelyä varten

Anna-Maija Tuunanen (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Pariisin taiteilijakaupungin säätiön hallitus 17.5.2013

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Award: HiPEAC Technology Transfer Award

Francescantonio Della Rosa (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: HiPEAC Network of Excellence

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Award: HiPEAC Technology Transfer Award

Jari Nurmi (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: HiPEAC Network of Excellence

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: CHiME 2013 Best Paper Prize

Tuomas Virtanen (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: GHiME- The 2nd International Workshop on Machine Listening in Multisource Environments, 1 June 2013, Vancouver, Canada

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: CHiME 2013 Best Paper Prize

Antti Hurmalainen (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: GHiME- The 2nd International Workshop on Machine Listening in Multisource Environments, 1 June 2013, Vancouver, Canada

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: EUVIP2013, Best student paper

Tatiana Efimushkina (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: The 4th European Workshop on Visual Information Processing

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Honorary diploma for lifetime achievements in the field of MBE science and technology

Viljo Markus Pessa (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: European molecular beam epitaxy comunity

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Awards: IEEE Signal Processing Society 2012 Best Paper Award

Tuomas Virtanen (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: IEEE Signal Processing Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: IPMA-PMI Best Student Paper Prize

Tuomas Korhonen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos, Tutkimusryhmä: Cost Management Center, Tutkimusryhmä: Teollisten operaatioiden johtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: EURAM, 13th Annual Conference of the European Academy of Management, 26-29 June 2013, Istanbul, Turkey

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Outstanding Paper Award Winner at the Emerald Literati Network 2013 Awards for Excellence

Petri Suomala (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Managing Service Quality

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Outstanding Paper Award Winner at the Emerald Literati Network 2013 Awards for Excellence

Teemu Laine (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Managing Service Quality

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Outstanding Paper Award Winner at the Emerald Literati Network 2013 Awards for Excellence

Jari Paranko (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Managing Service Quality

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Student prize for outstanding poster presentation

Arto Aho (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 17th European Molecular Beam Epitaxy Workshop, Euro MBE 2013, March 10-13, 2013, Levi, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Third prize - 2nd competition on counter measures to 2D facial spoofing attacks

Muhammad Waris (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 6th International Conference of Biometrics (ICB-2013), June 4-7, 2013, Madrid, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Third prize - 2nd competition on counter measures to 2D facial spoofing attacks

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 6th International Conference of Biometrics (ICB-2013), June 4-7, 2013, Madrid, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Third prize - 2nd competition on counter measures to 2D facial spoofing attacks

Serkan Kiranyaz (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 6th International Conference of Biometrics (ICB-2013), June 4-7, 2013, Madrid, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Third prize - 2nd competition on counter measures to 2D facial spoofing attacks

Iftikhar Ahmad (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 6th International Conference of Biometrics (ICB-2013), June 4-7, 2013, Madrid, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Challenges in Heterogeneous Web Data Analytics - Case Finnish Growth Companies in Social Media

Ossi Nykänen (Recipient)

Matematiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 17th International Academic MindTrek Conference 2013, October 1-3, 2013, Tampere, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Challenges in Heterogeneous Web Data Analytics - Case Finnish Growth Companies in Social Media

Jaakko Tapio Antero Salonen (Recipient)

Matematiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 17th International Academic MindTrek Conference 2013, October 1-3, 2013, Tampere, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Challenges in Heterogeneous Web Data Analytics - Case Finnish Growth Companies in Social Media

Jaakko Salonen (Recipient), Jukka Huhtamäki (Recipient) & Ossi Nykänen (Recipient)

Matematiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 17th International Academic MindTrek Conference 2013, October 1-3, 2013, Tampere, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award, EUVIP 2013

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: High-Speed Distributed-Feedback Lasers with Nanoscale Surface Gratings

Mihail Dumitrescu (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 4th International Conference on Photonics, ICP2013, 28 - 30 October, 2013, Melaka, Malaysia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: High-Speed Distributed-Feedback Lasers with Nanoscale Surface Gratings

Jukka Viheriälä (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 4th International Conference on Photonics, ICP2013, 28 - 30 October, 2013, Melaka, Malaysia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: High-Speed Distributed-Feedback Lasers with Nanoscale Surface Gratings

Antti Laakso (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 4th International Conference on Photonics, ICP2013, 28 - 30 October, 2013, Melaka, Malaysia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Scrum Anti-patterns - An Empirical Study

Veli-Pekka Eloranta (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: The 20th Asia-Pacific Software Engineering Conference, APSEC 2013, 2-5 December, 2013, Bangkok, Thailand

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Scrum Anti-patterns - An Empirical Study

Kai Evert Ross Koskimies (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: The 20th Asia-Pacific Software Engineering Conference, APSEC 2013, 2-5 December, 2013, Bangkok, Thailand

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Scrum Anti-patterns - An Empirical Study

Tommi Mikkonen (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: The 20th Asia-Pacific Software Engineering Conference, APSEC 2013, 2-5 December, 2013, Bangkok, Thailand

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Competition on Counter Measures to 2D Face Spoofing Attacks, ICB 2013

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Recipient: 3rd place, Competition on Counter Measures to 2D Face Spoofing Attacks, ICB 2013

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: o Recipient: 3rd place, Competition on Counter Measures to 2D Face Spoofing Attacks, ICB 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Cotutelle Doctoral Student Award

Thomas Kraft (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: French Embassy in Canada’s Office of Science and Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Dooge Award 2013

Tapio Sakari Katko (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: 2013 Dooge Award Committee of the International Water History Association (IWHA). The Dooge Award was handed at the biennial global conference of the IWHA, at Montpelier in France in June 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Elastomeerin ja metallin välinen tartunta

Teemu Juhani Soini (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Suomen kumiteknisen yhdistyksen stipendin D-työstään SKY:n syyskokouksessa 21.11.2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Evaluation of habilitation thesis

Donald Lupo (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Technische Universität Darmstadt

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Examiner of licentiate thesis

Evgeny Kucheryavy (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

University of Helsinki, Department of Computer Scince

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: University of Helsinki

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Expert evaluator of TUT graduate school applications

Mika Hirsimäki (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus, Tutkimusryhmä: Pintatiede

A member in the expert evaluation panel for TUT's graduate school applications

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
event: TUT graduate school evaluation

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Fellow of the Optical Society, OSA Fellow

Martti Kauranen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Epälineaarinen optiikka, Tutkimusalue: Optiikka, Fysiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Board of Directors of the Optical Society (OSA), 16th October 2013, New York, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Finalist at the Video Compression Grand Challenge, 2013 Picture Coding Symposium

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Finalist, Video Compression Grand Challenge, 2013 Picture Coding Symposium

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Video Compression Grand Challenge at 2013 Picture Coding Symposium

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Finalists, Grand Video Compression Challange

Karen Eguiazarian (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: PCS 2013, 30th Picture Coding Symposium San Jose, California, USA, December 8-11, 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Finalists, Grand Video Compression Challange

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: PCS 2013, 30th Picture Coding Symposium San Jose, California, USA, December 8-11, 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Finalists, Grand Video Compression Challange

Evgeny Belyaev (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI, Tutkimusryhmä: Video

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: PCS 2013, 30th Picture Coding Symposium San Jose, California, USA, December 8-11, 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

GITISA Award 2013 for The Best Doctoral Thesis in The Sanitary Engineering field

Stefano Papirio (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: F

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

HiPEAC Technology Transfer Award

Jari Nurmi (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Teollisen verkon, paikannuksen ja radiotietoliikenteen järjestelmäpiirit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: HiPEAC Network of Excellence

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kutsu varsinaiseksi jäseneksi

Tapio Sakari Katko (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Teknillisten Tieteiden Akatemia, 22.10.2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Myönnetty apuraha tutkimusryhmälle: Seosaineiden vaikutus ferriittisten teräsmateriaalien pintaoksidirakenteiden sähkönjohtavuusominaisuuksien optimoimiseksi energiateknologisiin sovelluksiin

Markku Hannula (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Metallinjalostajien apuraha

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Myönnetty apuraha tutkimusryhmälle: Seosaineiden vaikutus ferriittisten teräsmateriaalien pintaoksidirakenteiden sähkönjohtavuusominaisuuksien optimoimiseksi energiateknologisiin sovelluksiin

Mika Valden (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Metallinjalostajien apuraha

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Nokia Fellow

Antero Taivalsaari (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Nokia Corporation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Nomination for Best Paper Award

Toni Björninen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä, Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

E. Moradi, T. Björninen, L. Sydänheimo, L. Ukkonen, J. M. Rabaey, “Analysis of wireless powering of mm-size neural recording tags in RFID-inspired wireless brain-machine interface systems,” IEEE RFID Conference, 30 Apr. – 2 May, 2013, Orlando, FL, USA, pp. 8–15.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
event: 7th Annual IEEE International Conference on RFID, IEEE RFID 2013, Orlando, FL, USA, April 30 - May 2, 2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Ontario Graduate Scholarship

Thomas Kraft (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Ontario Government

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Opponent of licentiate thesis: Saadati, Mahdi: On the mechanical behavior of granite with application to percussive drilling

Timo Saksala (Recipient)

Teknisen suunnittelun laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: KTH Stockholm, Sweden, 10.9.2013

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Palkinto: Magnus Ehrnrootin fysiikan palkinto

Ilpo Vattulainen (Recipient)

Tutkimusalue: Laskennallinen fysiikka, Tutkimusryhmä: Biologinen fysiikka, Fysiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Fysiikan päivät 2013, Espoo

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Palkinto seminaarin parhaasta esityksestä: Liquid Flame Spray in Paper Converting

Hannu Teisala (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: The 9th Biennial Johan Gullichsen Colloquium -tapahtuma 14.11.2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Palkinto: Vuoden täydennyskouluttaja 2013

Samuli Pekkola (Recipient)

Tiedonhallinnan ja logistiikan laitos

Tampereen teknillinen yliopisto, Edutech

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Tampere University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Palkinto: Vuoden Tiedekongressivaikuttaja -palkinto

Jari Nurmi (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Suomen Messusäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Postdoctoral Mobility Grant

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Swiss National Science Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

President of the Commission for evaluating a habilitation thesis

Ioan Tabus (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Ministry of National Education. University Politehnica of Bucharest

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Scientific Congress Award

Jari Nurmi (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Teollisen verkon, paikannuksen ja radiotietoliikenteen järjestelmäpiirit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Suomen Messusäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tekniikan Taitajapalkinto

Terho Tapio Kaasalainen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Teknisten Tieteiden Akatemia - Akdemin för Tekniska Vetenskaper ry

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Teknologiapalkinto

Markku Heinisuo (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Alfred Kordelinin yleisen edistys- ja sivistysrahaston Seinäjoen rahasto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

The Best Finnish Dissertation in Environmental Research 2011-2012

Aino-Maija Lakaniemi (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Industrial Bioengineering and Applied Organic Chemistry

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: the Finnish Society of Environmental Sciences

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The Best Poster on BioMediTech Research Day 2013

Hannu Jaakkola (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: BioMediTech - Institute of Biosciences and Medical Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tunnustuspalkinto vuoden 2012 parhaasta diplomityöstä

Erkka Frankberg (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Pentti Kettusen Säätiö 30.8.2013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Vocational Teacher Education 60 ECTS

Juho Rajaniemi (Recipient)

Tutkimusryhmä: Yhdyskuntasuunnittelu, Arkkitehtuurin laitos

Vocational Teacher Education 2012-2013, 60 ECTS

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
event: Vocational Teacher Education

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Yleinen arkkitehtuurikilpailu, jaettu 3 palkinto

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Vantaan Aurinkokiven monikäyttöisen palvelurakennuksen yleinen suunnittelukilpailu. Kilpailun järjestäjä: Vantaan kaupunki. 07.05.-31.08.2012

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Young Scientist Award

Kaarlo Paakinaho (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2013
Myöntävät organisaatiot: Tekes, Functional Materials, 11.12.1013

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

IT-standardoinnin tunnustuspalkinto

Alpo Värri (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Sleep and Sensory Signal Analysis Group-SSSAG

Award of good work in the Information Technology standardisation

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 18 joulukuuta 2012
Myöntävät organisaatiot: Suomen Standardisoimisliitto SFS ry

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Lisensiaatintutkimuksen tarkastaja

Janne Simonen (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Jyväskylän yliopisto, Matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 21 syyskuuta 2012
Myöntävät organisaatiot: University of Jyväskylä

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Tekniikan kunniatohtori

Viljo Markus Pessa (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 8 kesäkuuta 2012
Myöntävät organisaatiot: Lappeenranta University of Technology

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Student Paper of IAMOT 2012

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Pori

http://www.iamot.com/wp-content/uploads/2011/11/IAMOT2012-for-posting.pdf

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 12 maaliskuuta 2012
event: International Association for Management of Technology (IAMOT) Conference 2012

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Material Technology Invention Prize

Marianna Vehviläinen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Kuitumateriaalit, Materiaaliopin laitos

Aalto University's Material technology Invention prize was awarded to Marianna Vehviläinen, Taina Kamppuri, Maija Järventausta and Pertti Nousiainen for their innovation "Economical direct dissolving method of cellulose".

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 13 tammikuuta 2012
Myöntävät organisaatiot: Aalto University

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

2008 Chinese Government Award for Outstanding Self-financed Students Abroad

Xiaoxue Zhang (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: China Scholarship Council

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

A-sarjan jaettu 2. palkinto; työ "Ilolan kylä"

Eveliina Könttä (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Sysmän Ilolan arkkitehtuurikilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

A-sarjan jaettu 2. palkinto; työ "Ilolan kylä"

Anna Hakula (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Sysmän Ilolan arkkitehtuurikilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Awards: IPMA-PMI Best Paper Prize

Miia Martinsuo (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: EURAM Annual Conference 6th - 8th June 2012, Rotterdam, Netherlands, Track: Project organizing: Project Portfolio Management in Practice and in Context

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: "Old and New Algorithms for Minimal Coverability Sets" by Antti Valmari and Henri Hansen was selected as the Outstanding Paper

Antti Valmari (Recipient)

Ohjelmistotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: 33rd International Conference on Application and Theory of Petri Nets and Other Model Concurrency, 27-29 June 2012, Hamburg, Germany

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: "Old and New Algorithms for Minimal Coverability Sets" by Antti Valmari and Henri Hansen was selected as the Outstanding Paper

Henri Hansen (Recipient)

Ohjelmistotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: 33rd International Conference on Application and Theory of Petri Nets and Other Model Concurrency, 27-29 June 2012, Hamburg, Germany

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Vuoden sähköinsinööri 2012 -palkinto

Leena Korpinen (Recipient)

Energia- ja prosessitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Sähköinsinööriliitto ry

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Reviewer Award

Halil Ozgur Dedehayir (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: The 18th International ICE-Conference on Engineering, Technology and Innovation, 18-20 June 2012, Munich, Germany

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Bronze Gebhard Medal

Tapio Sakari Katko (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: The Pellervo Confederation of Finnish Cooperatives

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Emerald's Outstanding Paper Award 2012 -palkinto

Aki Jääskeläinen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: International Journal of Productivity and Performance Management

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Encouragement Grant

Matti Järveläinen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan edistämissäätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

EURASIP Fellow -arvo

Jaakko Astola (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Algebraic and Algorithmic Methods in Signal Processing AAMSP

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: EURASIP Newsletter

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Examiner to Licentiate thesis: Etherden Nicholas: Increasing the hosting capacity of distributed energy resources using storage and communication

Sami Repo (Recipient)

Sähkötekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Luleå University of Technology

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

First Prize - Fetal Head Challence, 'Head contour extraction from fetal ultrasound images by difference of Gaussians revolved along elliptical paths'

Jussi Tohka (Recipient)

Tutkimusryhmä: Signal and Image Restoration-RST, Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: IEEE International Symposium on Biomedical Imaging 2012, ISBI 2012, 2-5 May, Barcelona, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

First Prize - Fetal Head Challence, 'Head contour extraction from fetal ultrasound images by difference of Gaussians revolved along elliptical paths'

Antonietta Pepe (Recipient)

Tutkimusryhmä: Signal and Image Restoration-RST, Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: IEEE International Symposium on Biomedical Imaging 2012, ISBI 2012, 2-5 May, Barcelona, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

First Prize - Fetal Head Challence, 'Head contour extraction from fetal ultrasound images by difference of Gaussians revolved along elliptical paths'

Alessandro Foi (Recipient)

Tutkimusryhmä: Signal and Image Restoration-RST, Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: IEEE International Symposium on Biomedical Imaging 2012, ISBI 2012, 2-5 May, Barcelona, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

First Prize - Fetal Head Challence, 'Head contour extraction from fetal ultrasound images by difference of Gaussians revolved along elliptical paths'

Matteo Maggioni (Recipient)

Tutkimusryhmä: Signal and Image Restoration-RST, Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: IEEE International Symposium on Biomedical Imaging 2012, ISBI 2012, 2-5 May, Barcelona, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

György Striker Junior Paper Award

Ville Rantanen (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
event: XX IMEKO World Congress

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IIDA idea competion 2012 - Shared 1st place

Ilmari Tamminen (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Award for a system supporting circadian rhythm. IIDA is an idea contest for students, researchers and employees at Tampere University, Tampere University of Technology and Tampere Universities of Applied Sciences.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Hermia Yrityskehitys Oy

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Kruunusillat Bridge Design Competition (siirretty alkavaksi v. 2012; 10 kansainvälistä ryhmää kutsuttuina): Arkkitehtuurin kutsukilpailu

Ben Staffan Lodenius (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: City of Helsinki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Kulttuurityön kunniamaininta

Markku Mattila (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Ruovedellä toteutettu kulttuuperintöhanke. Pirkanmaan taidetoimikunta on myöntänyt kulttuurityön kunniamaininnan Ruovedellä toteutetulle kulttuuriperintöhankkeelle

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Licentiate defense seminar opponent

Atanas Gotchev (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: 3D MEDIA

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Mid Sweden University, 22 November 2012

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Licentiate defense seminar opponent

Sami Repo (Recipient)

Sähköenergiatekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Luleå tekniska universitet, 21 May, 2012, Sweden

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Lunastus

Jenni Poutanen (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Finnoonsataman yleinen kansainvälinen ideakilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Merit Prize of Oral Session: Carbon dioxide utilization in gas-sparged microalgal photobioreactors

Jaakko Puhakka (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: ABBS 2012, The 2012 Asian Biohydrogen and Bioproducts Symposium from Nov. 9th to 12th at Chongqing University, Chongqing, China

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Merit Prize of Oral Session: Carbon dioxide utilization in gas-sparged microalgal photobioreactors

Aino-Maija Lakaniemi (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: ABBS 2012, The 2012 Asian Biohydrogen and Bioproducts Symposium from Nov. 9th to 12th at Chongqing University, Chongqing, China

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Opponent of Licentiate in Technology, Le, Thanh Nam, Corotational formulation for nonlinear analysis of flexible beam structures

Jari Mäkinen (Recipient)

Konstruktiotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: KTH, School of Architecture and the Built Environment (ABE), Civil and Architectural Engineering, Structural Engineering and Bridges, 28.5.2012

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Palkinto: IT-standardisoinnin tunnustuspalkinto ansiokkaasta standardisointityöstä

Alpo Värri (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Algebraic and Algorithmic Methods in Signal Processing AAMSP

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Suomen Standardisoimisliitto SFS ry

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

POMS Doctoral Consortium Fellow

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Production and Operations Management Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Pronssinen Gebhard-mitali tunnustukseksi suurista ansioista osuustoiminnan hyväksi dosentti Tapio S. Katkolle

Tapio Sakari Katko (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Pellervo-Seura ry, 7.9.2012

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Sibbesborg: International Competition for Sustainable Community Development, 3rd prize

Juho Rajaniemi (Recipient)

Tutkimusryhmä: Yhdyskuntasuunnittelu, Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Sipoon kunta, Suomen Arkkitehtiliitto SAFA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The Elaine Lawrence Best Paper Award, 13th IEEE International Conference on Mobile Business

Rahul C. Basole (Recipient), Martha G. Russell (Recipient), Jukka Huhtamäki (Recipient) & Neil Rubens (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: Liiketoimintadata

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The ICT Act of the Year –prize of the Turku Chamber of Commerce

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Tunnustuksen arvo: Regional

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tunnustuspalkinto: Paper Award

Suvi Westerlund (Recipient)

Hydrauliikan ja automatiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: 7th FPNI PhD Symposium on Fluid Power, Reggio Emilia, Italy, on 27-30 June, 2012

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Tunnutstupalkinto

Jie Zhang (Recipient)

Tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Esa International Summer School on GNSS

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Vuoden 2011 teknisen luovuuden palkinto

Reijo Karvinen (Recipient)

Energia- ja prosessitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2012
Myöntävät organisaatiot: Tampereen kaupungin teknisen luovuuden palkitsemistoimikunta

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Diplomityöpalkinto

Satu Huuhka (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 24 marraskuuta 2011
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan akateemiset TEK ja Tekniska Föreningen i Finland TFiF

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Academy of Finland Professor, 2011-2015

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka, Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 1 tammikuuta 2011

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

2011 Solution Excellence Award yhdessä Nokia Siemens Network:n kanssa

Saku Mäkinen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: TeleManagement (TM) Forum

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

2011 Solution Excellence Award yhdessä Nokia Siemens Network:n kanssa

Marko Seppänen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

with NokiaSiemens Network ja Empower

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: TeleManagement (TM) Forum

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Ansioitunut tohtorikouluttaja -stipendi

Lauri Kettunen (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: TTY:n tukisäätiö, 11.2.2011

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Asiantuntijalausunto: Anne-Mari Vitikaisen lisensiaattityöstä

Hannu Eskola (Recipient)

Biolääketieteen tekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: University of Helsinki

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Asiantuntijalausunto: Räsänen, Jenni, Pro gradu -tutkielma, Tekstiilijätteen katoamistemppu. Kuluttajapoistojen hyötykäytön ennaltasuunnittelumahdollisuudet suomalaisessa tekstiili- ja vaatetustuotannossa

Päivi Anneli Talvenmaa (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Lapin Yliopisto, Taiteiden tiedekunta

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Lapin Yliopisto

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Award for best lecture at

Katja Marjatta Nevalainen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Nordic Rheology Society NRS Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Award for the Best Poster

Arto Aho (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Functional Materials, Scientific Day for Young Researchers, 8. -9.11.2011, Tallinn, Estonia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Basic Studies in Adult Education 25 ECTS

Juho Rajaniemi (Recipient)

Tutkimusryhmä: Yhdyskuntasuunnittelu, Arkkitehtuurin laitos

Basic Studies in Adult Education 2010-2011, 25 ECTS

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
event: Basic Studies in Adult Education

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Best Paper Award

Antti Nurmikolu (Recipient)

Rakennustekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: International Heavy Haul Association: Poster Session 2011 Conference in Calgary, Canada,

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award

Evgeny Belyaev (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Complexity Analysis of Adaptive Binary Arithmetic Coding Software Implementations. In: 11th International Conference for Next Generation Wired/Wireless Advanced Networking, NEW2AN, August 23-25, St. Petersburg, Russia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award in the Conference Area of 'Learning in Transition and Engineering Education Ecosystems' During the 2nd Global IEEE Engineering Education Conference, EDUCON 2011

Meri Kailanto (Recipient)

Matematiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: 2011 IEEE 2nd Global Engineering Education Conference EDUCON, 4-6 April 2011, Amman, Jordan

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award in the Conference Area of 'Learning in Transition and Engineering Education Ecosystems' During the 2nd Global IEEE Engineering Education Conference, EDUCON 2011

Anne Tervakari (Recipient)

Matematiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: 2011 IEEE 2nd Global Engineering Education Conference EDUCON, 4-6 April 2011, Amman, Jordan

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award in the Conference Area of 'Learning in Transition and Engineering Education Ecosystems' During the 2nd Global IEEE Engineering Education Conference, EDUCON 2011

Kirsi Kuosa (Recipient)

Matematiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: 2011 IEEE 2nd Global Engineering Education Conference EDUCON, 4-6 April 2011, Amman, Jordan

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award, ISM 2011

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Diplomityöpalkinto

Satu Huuhka (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Oskari Vilamon rahaston diplomityöpalkinto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Diplomityöpalkinto

Tuomo Hirvonen (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Oskari Vilamon rahaston diplomityöpalkinto

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

EuMA Radar Prize

Karen Eguiazarian (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Moving Target Classification in Ground Surveillance Radar ATR System by Using Novel Bicepstral-based information Featurs. European Radar Conference 2011, October 12 - 14, 2011, Manchester, England

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

EuMA Radar Prize: Parhaan julkaisun palkinto tutkatekniikan konferensenssissa

Pavlo Molchanov (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI, Tutkimusryhmä: Algebraic and Algorithmic Methods in Signal Processing AAMSP

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Moving Target Classification in Ground Surveillance Radar ATR System by Using Novel Bicepstral-based information Featurs. European Radar Conference 2011, October 12 - 14, 2011, Manchester, England

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

EuMA Radar Prize: Parhaan julkaisun palkinto tutkatekniikan konferensenssissa

Jaakko Astola (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI, Tutkimusryhmä: Algebraic and Algorithmic Methods in Signal Processing AAMSP

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Moving Target Classification in Ground Surveillance Radar ATR System by Using Novel Bicepstral-based information Featurs. European Radar Conference 2011, October 12 - 14, 2011, Manchester, England

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

EuMA Radar Prize: Parhaan julkaisun palkinto tutkatekniikan konferensenssissa

Karen Eguiazarian (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI, Tutkimusryhmä: Algebraic and Algorithmic Methods in Signal Processing AAMSP

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Moving Target Classification in Ground Surveillance Radar ATR System by Using Novel Bicepstral-based information Featurs. European Radar Conference 2011, October 12 - 14, 2011, Manchester, England

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Finalist in Student Paper Contest

Toni Björninen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä, Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

T. Björninen, L. Ukkonen, A. Z. Elsherbeni, L. Sydänheimo, “Comparison of T-matched and double T-matched short dipole tag antennas for UHF RFID systems,” in 27th International Review of Progress in Applied Computational Electromagnetics, 27–31 Mar., 2011, Williamsburg, VA, USA, pp. 195–200. T. Björninen, A. Z. Elsherbeni, L. Ukkonen, “Performance of single and double T-matched short dipole tag antennas for UHF RFID systems,” J. Appl. Computational Electromagn. Soc. [SPECIAL ISSUE ON THE 27TH INTERNATIONAL REVIEW OF PROGRESS IN APPLIED COMPUTATIONAL ELECTROMAGNETICS CONFERENCE], vol. 26, no. 12, Dec. 2011, pp. 953–962.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
event: 27th International Review of Progress in Applied Computational Electromagnetics

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

ICANN 2011 MEG challenge winning submission

Heikki Huttunen (Recipient)

Tutkimusryhmä: MMDM, Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI, Tutkimusryhmä: Vision

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: International Conference on Artificial Neural Networks, ICANN 2011, June 14 - 17, 2011, Espoo, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

ICANN 2011 MEG challenge winning submission

Jukka-Pekka Kauppi (Recipient)

Tutkimusryhmä: MMDM, Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI, Tutkimusryhmä: Vision

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: International Conference on Artificial Neural Networks, ICANN 2011, June 14 - 17, 2011, Espoo, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

ICANN 2011 MEG challenge winning submission

Jussi Tohka (Recipient)

Tutkimusryhmä: MMDM, Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: M2oBSI, Tutkimusryhmä: Vision

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: International Conference on Artificial Neural Networks, ICANN 2011, June 14 - 17, 2011, Espoo, Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IEEE Fellow

Moncef Gabbouj (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: IEEE

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

IIDA Innovation Award

Jari Nurmi (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Teollisen verkon, paikannuksen ja radiotietoliikenteen järjestelmäpiirit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Hermia Yrityskehitys Oy

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Liedon keskustan kutsukilpailu

Ben Staffan Lodenius (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Liedon kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Lisensiaatintyön esitarkastaja

Hannu Kärkkäinen (Recipient)

Tiedonhallinnan ja logistiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Aalto University

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Lisensiaattityön opponointi, Rönnberg Sarah, Power Line Communication and Customer Equipment

Pertti Pakonen (Recipient)

Sähköenergiatekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Luleå University of Technology, Sweden, 28.4.2011

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Milleniun Distinction Award 2011

Helge Lemmetyinen (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Technology Academy Finland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Nokia Foundation Visiting Professor Grant

Moncef Gabbouj (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

Recipient, Nokia Foundation Visiting Professor Grant

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Nokia Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

NOSA best student poster presentation 2011

Panu Karjalainen (Recipient)

Fysiikka, Tutkimusalue: Aerosolifysiikka, Tutkimusryhmä: Instrumentaatio, päästöt ja ilmakehän aerosolit

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Tunnustuksen arvo: International
event: NOSA & FAAR 2011 Nordic Aerosol Symposium, Tampere, Finland, November 9-11, 2011

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

NRS Student travel grant

Katja Marjatta Nevalainen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: NRS President

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Otaniemen etelä- ja itäosan arkkitehtuurikilpailu

Ben Staffan Lodenius (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Espoon kaupunki

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Palkinto parhaasta opiskelijaesityksestä Euro-MBE Workshopissa

Teemu Hakkarainen (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: EURO MBE, March 20 - 23, 2011, Alpe d'Huez, France Alps

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Pre-examination and opponent of licentiate thesis

Marko Hännikäinen (Recipient)

Tietokonetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Luleå tekniska universitet, Datorkommunikation/Computer Networking, 15.4.2011

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Prize for Young Researcher

Antti Stenvall (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: ESAS The European Society for Applied Superconductivity

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Queen's University Tuition Award

Thomas Kraft (Recipient)

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Queens Univ, Queens University - Canada, Dept Chem

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Runner-up Award for PhD Dissertation Proposal

Mohammad Moshtari (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Production and Operations Management Society

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Second Prize for the Best Paper Award

Lauri Sydänheimo (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: IEEE CRFID International Conference on RFID-Technologies and Applications, September 15-16, 2011, Sitges, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Second Prize for the Best Paper Award

Atef Elsherbeni (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: IEEE CRFID International Conference on RFID-Technologies and Applications, September 15-16, 2011, Sitges, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Second Prize for the Best Paper Award

Toni Björninen (Recipient)

Elektroniikan laitos

T. Björninen, K. Espejo Delzo, L. Ukkonen, A. Z. Elsherbeni, L. Sydänheimo, “Long range metal mountable tag antenna for passive UHF RFID systems,” in IEEE International Conference on RFID Technologies and Applications, 15–16 Sep., 2011, Sitges, Catalonia, Spain, pp. 194–198.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
event: IEEE International Conference on RFID Technologies and Applications

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Second Prize for the Best Paper Award

Leena Ukkonen (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: IEEE CRFID International Conference on RFID-Technologies and Applications, September 15-16, 2011, Sitges, Spain

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Student Travel Grant

Katja Marjatta Nevalainen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: The Board of the Nordic Rheology Society

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Suomen Soodakattilayhdistys ry:n myöntämä palkinto parhaasta opinnäytetyöstä sulfaattisellutehtaan talteenottoalueella vuonna 2011

Aino Leppänen (Recipient)

Energia- ja prosessitekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Power Plant and Combustion Technology

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Suomen Soodakattilayhdistys ry

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The best poster award

Mari Honkanen (Recipient)

Materiaaliopin laitos, Tutkimusryhmä: Materiaalikarakterisointi

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
event: SCANDEM 2011, Annual Meeting of Scandinavian Microscopy Society, University of Oulu, Finland, June 8-10, 2011

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Third Place in the Student Paper Contest

Toni Björninen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä, Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

88. M. Mark, T. Björninen, L. Ukkonen, L. Sydänheimo, J. M. Rabaey, "SAR reduction and link optimization for mm-size remotely powered wireless implants using segmented loop antennas," in IEEE Topical Conference on Biomedical Wireless Technologies, Networks and Sensing Systems, 16–19 Jan., 2011, Phoenix, AZ, USA, pp. 7–10.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
event: IEEE Topical Conference on Biomedical Wireless Technologies, Networks and Sensing Systems

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Toinen palkinto, lunastus, Runner-up

Jenni Poutanen (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Arkkitehtuurikilpailu Europan 11 Porvoo

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Tunnustuspalkinto

Jyrki Mäkelä (Recipient)

Tutkimusalue: Aerosolifysiikka, Fysiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Nordiska Sällskapet för Aerosolforskning, NOSA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

University Award in recognition of excellence in MSc thesis supervision

Saku Mäkinen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Talouden ja rakentamisen tiedekunta, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Väisälän palkinto

Mika Valden (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Suomalaisen Tiedeakatemia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Vuoden 2011 puupalkinto

Hannu Tikka (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2011
Myöntävät organisaatiot: Arkkitehtityöhuone Artto Palo Rossi Tikka Oy / Rovaniemen Metsähallituksen toimitila / Pilke

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Journal of Workplace Learning Best Paper Award 2010

Petri Nokelainen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Tutkimusryhmä: NOVI - Tieto ja asiantuntijuus tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: syyskuuta 2010
Tunnustuksen arvo: International

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Master’s Thesis Prize of the Finnish Society for Computer Science

Sami Hyrynsalmi (Recipient)

Tietotekniikka

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: huhtikuuta 2010
Tunnustuksen arvo: National
Myöntävät organisaatiot: Tietojenkäsittelytieteen Seura
event: Tietojenkäsittelytieteen päivät 2010

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

1. palkinto

Hannu Tikka (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Ida Aalbergintien tontinluovutuskilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

1. palkinto arkkitehtuurikilpailussa

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Oulun Kastellin monitoimitalo

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

1. palkinto arkkitehtuurikilpailussa

Hannu Tikka (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Lapin rajavartioston alueen suunnittelukilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

2010 Young Research Scientist’s Award (Nuoren tutkijan palkinto)

Leena Ukkonen (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Foundation for Technology Promotion

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Asiantuntijalausunto: Eveliina Revon lisensiaatintutkimuksen tarkistus

Riikka Lahtinen (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Aalto University

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Asiantuntijalausunto: Lisensiaatintutkimuksen tarkastus: Eeva-Kaisa Rouhiainen

Samuli Pekkola (Recipient)

Tiedonhallinnan ja logistiikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: University of Jyväskylä

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Asiantuntijalausunto: Pro gradu -tutkielman tarkastus: Seppälä, L., Sustainable responsible outdoor clothing: What every designer should know

Päivi Anneli Talvenmaa (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Lapin Yliopisto

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Asiantuntijatehtävä: Osallistuminen työpajatyöskentelyyn

Olavi Uusitalo (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Pessala, P., Syrjänen, M. (eds.). Työn sankareita ja selviytyjiä - Työ ja hyvinvointi vuoden 2025 Suomessa, Työterveyslaitos. 107 s.

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Awards: "Can Stubborn Sets Be Optimal?" by Antti Valmari, Henri Hansen was selected as the Outstanding Paper

Henri Hansen (Recipient)

Ohjelmistotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: 31st International Conference on Application and Theory of Petri Nets and Other Models of Conccurrency held in June 2010 in Braga, Portugal

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: "Can Stubborn Sets Be Optimal?" by Antti Valmari, Henri Hansen was selected as the Outstanding Paper

Antti Valmari (Recipient)

Ohjelmistotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: 31st International Conference on Application and Theory of Petri Nets and Other Models of Conccurrency held in June 2010 in Braga, Portugal

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards for Excellence 2010, Outstanding Paper

Tomi Petteri Haapaniemi (Recipient) & Saku Mäkinen (Recipient)

Tuotantotalous ja tietojohtaminen, Talouden ja rakentamisen tiedekunta, Tutkimusryhmä: Teknologia- ja innovaatiojohtaminen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: GNSS 2010 Best Presentations: Session F3: Land Based Applications: "Application of Particle Filters for Vehicle Positioning using Road Maps"

Jarmo Takala (Recipient)

Tietokonetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: ION GNSS 2010, September 21-24, 2010, Oregon Convention Center, Portland, Oregon, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: GNSS 2010 Best Presentations: Session F3: Land Based Applications: "Application of Particle Filters for Vehicle Positioning using Road Maps"

Jussi Collin (Recipient)

Tietokonetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: ION GNSS 2010, September 21-24, 2010, Oregon Convention Center, Portland, Oregon, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: GNSS 2010 Best Presentations: Session F3: Land Based Applications: "Application of Particle Filters for Vehicle Positioning using Road Maps"

Pavel Davidson (Recipient)

Tietokonetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: ION GNSS 2010, September 21-24, 2010, Oregon Convention Center, Portland, Oregon, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: TEKin ja TFiF:n diplomityöpalkinto 2010 DI Tapio Manniselle konenäköavusteisen tulostuskuvion generoinnista mustesuihkutulostettavassa elektroniikassa

Tapio Olavi Manninen (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Systems Biology

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Tekniikan akateemiset TEK ja Tekniska Föreningen i Finland TFiF

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Vuoden 2010 Hyvä luennoitsija

Aki Korpela (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Tampereen teknillisen yliopiston ylioppilaskunta 23.10.2010

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus urasta

Best Oral Award Translational Research at ESB 2010

Kaarlo Paakinaho (Recipient)

Biolääketieteen tekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Swiss Society for Biomaterials

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award

Jukka Lempiäinen (Recipient)

Tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Performance of spotlight coverage in managing the interference in multi-antenna cellular environment. In: Yang, F. et al. (eds.). Proceedings of IC-BNMT2010 3rd IEEE International Conference on Broadband Network & Multimedia Technology, October 26-28, 2010, Beijing, China

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award

Syed Yunas (Recipient)

Tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Performance of spotlight coverage in managing the interference in multi-antenna cellular environment. In: Yang, F. et al. (eds.). Proceedings of IC-BNMT2010 3rd IEEE International Conference on Broadband Network & Multimedia Technology, October 26-28, 2010, Beijing, China

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award

Tero Isotalo (Recipient)

Tietoliikennetekniikan laitos, Tutkimusryhmä: Langaton tietoliikenne ja paikannus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Performance of spotlight coverage in managing the interference in multi-antenna cellular environment. In: Yang, F. et al. (eds.). Proceedings of IC-BNMT2010 3rd IEEE International Conference on Broadband Network & Multimedia Technology, October 26-28, 2010, Beijing, China

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Best Paper Award: Strohmeier, Dominik; Jumisko-Pyykkö, Satu; Reiter, Ulrich, Profiling experienced quality factors of audiovisual 3D perception. Second International Workshop on Quality of Multimedia Experience, June 21-23, 2010, Trondheim, Norway

Satu Jumisko-Pyykkö (Recipient)

Ohjelmistotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: IEEE

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Contributor of the Year Award Winner 2009

Erno Salminen (Recipient)

Tietokonetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: OCP-IP

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Finalist in Student Paper Contest

Toni Björninen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä, Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

T. Björninen, L. Ukkonen, A. Z. Elsherbeni, L. Sydänheimo, “Circularly polarized tag antenna for UHF RFID,” in 26th International Review of Progress in Applied Computational Electromagnetics, 25–29 Apr., 2010, Tampere, Finland, pp. 276–280.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
event: 26th International Review of Progress in Applied Computational Electromagnetics

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IEEE Transactions on Automation Science and Engineering Best Paper 2009 Award

Lauri Sydänheimo (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: http://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=05584388

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IEEE Transactions on Automation Science and Engineering Best Paper 2009 Award

Markku Kivikoski (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: http://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=05584388

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IEEE Transactions on Automation Science and Engineering Best Paper 2009 Award

Leena Ukkonen (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: http://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=05584388

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

IEEE Transactions on Automation Science and Engineering Best Paper 2009 Award

Jussi Antti Sakari Nummela (Recipient)

Elektroniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: http://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=05584388

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Kunniamaininta arkkitehtikilpailussa

Kimmo Ylä-Anttila (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Jyväskylän Vaajakosken keskustan ideakilpailu, 19.10.2009-19.1.2010

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Marie Curie Funding, EPFL, Switzerland

Dhanesh Kattipparambil Rajan (Recipient)

BioMediTech

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Marie Curie Program, EPFL Switzerland

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

MSc Thesis Award

Matti Järveläinen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Yrjö ja Senja Koivusen Säätiö

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

MSc Thesis Award "graduated with Distinction"

Matti Järveläinen (Recipient)

Materiaaliopin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: Science Council of TUT

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

"On tiptoes" - Runner-up: toinen sija kansainvälisessä EUROPAN 10 -arkkitehtikilpailussa

Elina Alatalo (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: EUROPAN 10 -arkkitehtikilpailu

Palkinto: Sijoittuminen kilpailussa tai osallistuminen kutsukilpailuun

Oskari Vilamon rahaston palkinto opinnäytteestä: Open Source Architecture, Johannesburg South Africa

Elina Alatalo (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: 26.11.2010, Helsinki

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Review of the B.Sc. in Occupational Health and Safety Systems

Päivi Johanna Hämäläinen (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: National University of Ireland (NUI), Galway, Ireland 25.-26.2.2010

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Second Place in the Student Paper Contest

Toni Björninen (Recipient)

Tutkimusryhmä: Langattomien tunnistus- ja aistimisjärjestelmien tutkimusryhmä, Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan laitos

95. J. Virtanen, L. Ukkonen, T. Björninen, L. Sydänheimo, “Printed humidity sensor for UHF RFID systems,” in IEEE Sensors Applications Symposium, 23–25 Feb., 2010, Limerick, Ireland, pp. 269–272.

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
event: IEEE Sensors Applications Symposium

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Second prize in The International Competition for Scientific Papers in Nanotechnology for Young Researchers

Alexander Chamorovskiy (Recipient)

Optoelektroniikan tutkimuskeskus

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: The International Competition of Scientific Papers in Nanotechnology for Young Researchers, part of the Rusnanotech 2010 forum, Nov 1 - 3, 2010, Moscow, Russia

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The Innovative Town Concept for the Future, international competition, shared 1 st prize

Juho Rajaniemi (Recipient)

Tutkimusryhmä: Yhdyskuntasuunnittelu, Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
event: The Innovative Town Concept for the Future, international competition

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The Winner of the George Sykes Memorial Award 2007. In recognition of paper entitled "Keratin proteins as an indicator to monitor human particle contamination in cleanrooms" which was published in The European Journal of Parenteral and Pharmaceutical Sciences, Vol. 11, No. 4

Matti Karp (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: The Pharmaceutical and Healthcare Sceinces Society´s Annual Conference, the 4 October 2007 at The Oxford Belfry, Nr Thame, UK

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

The Winner of the George Sykes Memorial Award 2007. In recognition of paper entitled "Keratin proteins as an indicator to monitor human particle contamination in cleanrooms" which was published in The European Journal of Parenteral and Pharmaceutical Sciences, Vol. 11, No. 4

Tommi Juhani Vehviläinen (Recipient)

Kemian ja biotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: The Pharmaceutical and Healthcare Sceinces Society´s Annual Conference, the 4 October 2007 at The Oxford Belfry, Nr Thame, UK

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Travel grant recipient

Katrina Wendel-Mitoraj (Recipient)

Biolääketieteen tekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2010
Myöntävät organisaatiot: 5th international summer school on emerging technologies in biomedicine, high throughput communication between brain and machines," Patras, Greece, 26 Sept to 1 Oct 2010, Travel grant recipient by the European COST action NEUROMATH (BM0601).

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Best paper award

Toni Heittola (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos

"Musical Instrument Recognition in Polyphonic Audio Using Source-Filter Model for Sound Separation", T. Heittola, A. Klapuri, T. Virtanen

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 26 lokakuuta 2009
event: ISMIR2009 The Tenth International Society for Music Information Retrieval Conference

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Mobile Entertainment Forum Outstanding Contribution Award 2009

Antero Taivalsaari (Recipient)

Tietotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: kesäkuuta 2009
Tunnustuksen arvo: International
Myöntävät organisaatiot: Mobile Entertainment Forum (MEF)

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

1. palkinto Väri09 -kilpailussa (Merikeskus Vellamo): Värisuunnittelukilpailu

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Suomen Maalarimestariliitto, Helsingin Maalarimestariyhdistys ja Suomen Messut

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

1. palkinto; Vuoden valaistuskohde 2009

Ilmari Lahdelma (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Merikeskus Vellamo

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Asiantuntijalausunto: Esitarkastaja BSc: Kaiser, F., Face Hallucination - ein technische Überblick

Karen Eguiazarian (Recipient)

Signaalinkäsittelyn laitos, Tutkimusryhmä: Computational Imaging-CI

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Fachhochschule Brandenburg, Germany

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Asiantuntijalausunto: FM Heikki Heiskasen lisensiaatintutkimus Electronic structure of triangular, hexagonal and round graphene flakes

Jouko Nieminen (Recipient)

Tutkimusalue: Laskennallinen fysiikka, Tutkimusryhmä: Spektroskopia ja kompleksiset materiaalit, Fysiikan laitos

Jyväskylän yliopisto, Matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: University of Jyväskylä

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Asiantuntijatehtävä: Osallistuminen työpajatyöskentelyyn

Olavi Uusitalo (Recipient)

Teollisuustalouden laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Löppönen, P., Lehvo, A, Vaahtera, K., Nuutinen, A. (eds.). Suomen tieteen tila ja taso Suomen Akatemian julkaisuja 9/09. 265 p

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Awards: Automaatiopalkinto 2009: Esitelmä: Biologisten solujen käsittelyn automaatio. Palkittu työryhmä Tampereen teknillisestä yliopistosta: professori Pasi Kallio, Johana Kuncová-Kallio, Matti Vilkko ja Pekka Ronkanen.

Matti Vilkko (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Suomen Automaatioseura ry. Finnish Society of Automation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Automaatiopalkinto 2009: Esitelmä: Biologisten solujen käsittelyn automaatio. Palkittu työryhmä Tampereen teknillisestä yliopistosta: professori Pasi Kallio, Johana Kuncová-Kallio, Matti Vilkko ja Pekka Ronkanen.

Pasi Kallio (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Suomen Automaatioseura ry. Finnish Society of Automation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: Automaatiopalkinto 2009: Esitelmä: Biologisten solujen käsittelyn automaatio. Palkittu työryhmä Tampereen teknillisestä yliopistosta: professori Pasi Kallio, Johana Kuncová-Kallio, Matti Vilkko ja Pekka Ronkanen.

Johana Kuncova-Kallio (Recipient)

Systeemitekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Suomen Automaatioseura ry. Finnish Society of Automation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Awards: HiPEAC Paper Award for the paper "Benchmarking Reconfigurable Architectures in the Mobile Domain" at Field-Programmable Custom Computing Machines

Teemu Oskari Pitkänen (Recipient)

Tietokonetekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: 17th IEEE Symposium on Field Programmable Custom Computing Machines, 5-7 April, 2009, Napa California, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Casa Humana -apuraha

Markku Hedman (Recipient)

Arkkitehtuurin laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Osuuskunta Suomen asuntomessujen myöntämä 15 000 euron apuraha TTY:lle

Palkinto: Muu asiantuntijatehtävä tai ansio

Certificate of recognition: Distinction of ICED'09 reviewers' favorite

Johanna Mela (Recipient)

Tuotantotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: The 17th International Conference on Engineering Design, 24-27 August, 2009, Stanford, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Certificate of recognition: Distinction of ICED'09 reviewers' favorite

Asko Riitahuhta (Recipient)

Tuotantotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: The 17th International Conference on Engineering Design, 24-27 August, 2009, Stanford, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Certificate of recognition: Distinction of ICED'09 reviewers' favorite

Timo Lehtonen (Recipient)

Tuotantotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: The 17th International Conference on Engineering Design, 24-27 August, 2009, Stanford, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Certificate of recognition: Distinction of ICED'09 reviewers' favorite

Tero Juuti (Recipient)

Tuotantotekniikan laitos

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: The 17th International Conference on Engineering Design, 24-27 August, 2009, Stanford, USA

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta

Ella and Georg Ehrnrooth Foundation Post Doc Research Award

Petri Nokelainen (Recipient)

Oppimisen tuki

Yksityiskohdat

Myöntöpäivä: 2009
Myöntävät organisaatiot: Ella and Georg Ehrnrooth Foundation

Palkinto: Palkinto tai huomionosoitus tuotoksesta